Včeraj smo škofjeloški planinci obiskali Kolovrat. Iz Tolmina smo se zapeljali v vas Volče in na sedlo Solarie, kjer smo si ogledali muzej na prostem.Tu imamo hišico, ki služi kot obveščevalna točka. Poleg so panoji, ki nas seznanjajo z zgodovino Kolovrata .Nad hišico je razgledna točka.Na drugi strani parkirišča na sedlu Salarie pa je niz strelskih jarkov in zaklonišč, ki so jih očistili, obnovili in uredili kot muzej na prostem.Tu imamo celo skrinjico za vpise. Prav prijetno se je sprehoditi skozi cel sistem teh jarkov in zaklonišč-celo malo v podzemlje zavije. Ugotovili smo, da so morali biti vojaki kar suhi, tako so rovi in prehodi ozki.Ti rovi in zaklonišča so gledali na dolino spodaj in imeli odličen položaj za obrambo in opazovanje. Spodaj pod tem grebenčkom je za časa Jugoslavije stala kar velika karavla s spremljevalnimi objekti-stražarnica še edino stoji. Karavla in spremljevalni objekt so biliob nastanku države Slovenije zgleda zapuščeni ali že prej -ne vem in so danes samo še ruševine.
Nadalje smo se sprehodili skoraj po celotnem grebenu Kolovrata. Nekako se skozi hodi deloma po italijanski- slovenski meji.Dol smo šli po italijanski strani mimo spomenika prvemu padlemu italijanskemu vojaku na Kolovratu.Ob asfaltirani cesti , ki je na italijanski strani se vidi več kavern, ki pa niso dostopne .Prek Ježe smo šli k domu Valentina Staniča, ki so jo odprli in nam postregli samo za nas. Do doma vodi nova asfaltirana cesta.Zgleda, da to sezono koča zaradi obnove koče in ceste ni bila odprta.
Območje med Sočo in Furlansko nižino se dviga razkošno razgledni greben Kolovrata. Navišje sega do 1243m. Sestavlja ga niz grebenov dolg 4.km.To območje nad Tolminom je med I. sv.vojno zasedla italijanska vojska in zgradila obsežen obrambni sistem:poveljniška in opazovalna mesta, mitralješke in topniške položaje,taverne in mrežo strelskih jarkov.Danes so te ostaline urejene kot muzej na prostem, ki spada v sklop Pot miru in po celem grebenu srečujemo oznake -Pot miru.