11 december - mednarodni dan gora
8.12.2010
Mednarodni dan gora je letos posvečen manjšinam in domorodnim ljudstvom. Ker pa smo nedavno, 5. decembra, praznovali mednarodni dan prostovoljcev in ker bo naslednje leto evropsko leto prostovoljstva, hkrati pa sta kar dve naši članici dobili pomembno priznanje na tem področju, smo se v Planinski zvezi odločili, da ob mednarodnem dnevu gora izpostavimo predvsem prostovoljstvo – prostovoljstvo kot temelj našega delovanja in kot vrednoto, za katero se splača potruditi in delati.
Osebno zadovoljstvo, nasmeh na obrazu ljudi, besedica HVALA, to so naša plačila in pa seveda ljudje, ki se vedno znova vračajo na naše izlete, pohode, aktivnosti, izobraževanja, postanejo aktivni društveni delavci ali aktivni tudi kot strokovni kadri prostovoljci – vodniki PZS, markacisti, vaditelji orientacije, mladinski voditelji, traserji, varuhi gorske narave, turno-kolesarski vodniki, mentorji planinskih skupin, trenerji športnega plezanja, sodniki športnega plezanja, inštruktorji planinske vzgoje in alpinistični inštruktorji ... Vsi ti strokovni kadri, vsi društveni delavci in delavci v sami planinski organizaciji, ki ima skoraj 60.000 članov, od vodstva, do vseh komisij itd. so prostovoljci.
V Evropi več kot 100 milijonov ljudi opravlja na svojem področju prostovoljno delo, ki ni poplačano z denarjem. Prispevajo čas, energijo, znanje. Po raziskavi Evropske unije nas uvrščajo v države z nizko stopnjo prostovoljnega dela. Prav gotovo tega ne moremo reči na Planinsko zvezo Slovenije, kjer je prostovoljstvo naš temelj, zapisan tudi v Statutu PZS, in ki preveva sleherno delo v planinstvu. Vendar pa si želimo, da prostovoljstvo v Sloveniji okrepimo tudi s pomočjo vas vseh v pravi socialni kapital.
Država namerava prostovoljstvo tudi zakonsko urediti. Nevladne organizacije s(m)o prvi osnutek Zakona predale vladi že leta 2004. Po večletnem čakanju so se v letu 2008 okrepili pritiski
nevladnih organizacij po sprejemu tega zakona. Letošnjega 29. oktobra je Vlada RS je sprejela besedilo predloga Zakona o prostovoljstvu, ki mu je zdaj odprta pot za sprejem v Državnem zboru. Za spodbujanje prostovoljstva je predvidena priprava strategije razvoja prostovoljstva, ki jo bo Vlada RS sprejemala za obdobje petih let.
Strinjamo se, da je prostovoljstvo potrebno spodbuditi s še večjo pozornostjo tako v družbi kot pri posameznikih. Prostovoljsko delo v Sloveniji do sedaj še nikoli ni bilo celovito sistemsko urejeno, kar je marsikdaj oviralo izvajanje posameznih prostovoljskih del. Sprejetje zakona prinaša tudi priznanje o pomembnosti prostovoljstva in prvič podaja sistemske vzvode za njegov razvoj. Zakon ureja pomembna vprašanja nevladnih organizacij, zato si prizadevamo za njegovo sprejetje. Želimo si tudi, da so v zakonu združeni interesi vseh prostovoljcev in prostovoljskih organizacij
Čas je, da denar in materialne dobrine izgubijo vrednost kot vrednoto, ki jim jo potrošniška družba vztrajno pripisuje in s pridom izkorišča v svoje namene. Čas je, da prostovoljstvu damo težo in vrednost, ki mu gre. Čas je, da se obrnemo od imeti k biti.
Ponosni smo na vse prostovoljce, ki vlagajo v svoje planinsko delo v društvih in planinski organizaciji svoj čas, trud, energijo, veselje, navdušenje, ideje in svoje znanje.
Ponosni smo na naši dve nagrajeni članici. Na Rozalijo Skobe, članico PD Krka Novo mesto in nekdanjo načelnico Komisije za varstvo gorske narave, ki je ob mednarodnem dnevu prostovoljstva in odprtju evropskega leta prostovoljstva 2011 med dvanajstimi posamezniki iz cele Slovenije prejela plaketo Državnega sveta RS za najzaslužnejšo prostovoljko leta 2010. Rozalija je že več kot 36 let uspešna pri delu na področju vzgoje mladih in varovanja narave, predvsem gorske. V letu 1997 je PZS na osnovi njenega uspešnega dela in dela KVGN pridobila tudi status društva, ki dela v javnem interesu na področju ohranjanja narave. Ob prejemu plakete je med drugim dejala: »Zelo sem vesela, hvaležna, počaščena in ponosna. Menim, da je to tudi veliko priznanje za Planinsko zvezo Slovenije in predvsem za Komisijo za varstvo gorske narave PZS, ker smo s tem nekako vsi tisti, ki smo v zadnjih letih delali v komisiji, dokazali, da smo delali dobro in da smo na pravi poti.«
Ponosni smo tudi na Magdaleno Strmšek iz PD Moravče, ki je postala s še šestimi prostovoljci ambasadorka prostovoljstva v evropskem letu prostovoljstva 2011. Magdalena, ki deluje na področjih preventive, odvisnosti, mladostnikov, v mednarodnem prostovoljstvu in mladinskih izmenjavah, pa tudi kot spremljevalka oseb z motnjo v duševnem razvoju, pravi: »Ponosna sem, to je častno imenovanje. Čeprav mi je prostovoljstvo namreč nek način življenja. Ne obremenjujem se, kje vse in v katerih društvih sem vse aktivna. Kjer me potrebujejo, pomagam, tudi v planinskem društvu na mladinskih izletih, taborih. Ta nagrada, imenovanje, je nagrada tudi za vse številne prostovoljce v lokalni skupnosti, ki niti HVALA ne dobijo, a jim je prostovoljstvo prav tako način življenja. Zakaj sem prostovoljka? Čisto preprosto zaradi osebnega zadovoljstva – več kot daješ, več dobiš. Jaz sem dobila ogromno, tako znanja kot prijateljev, veliko sem pridobila tudi na samospoštovanju in samozavesti, na vrednotah. Čeprav velikokrat ni odziva, vsak ti ne bo rekel HVALA, tvoje delo velikokrat ni opaženo, a upanja s tem ne smeš izgubiti. Vredno je, verjemite.«
V duhu evropskega leta prostovoljstva 2011 in prostovoljstva, brez katerega ne bi bilo naše planinske organizacije z motom »planinstvo kot način življenja« in ne bi bilo mladih nadebudnih mladih planincev v vrtcih ne zadovoljnih, veselih naših članov zrelih let, vam želim: »Bodi prostovoljec, spreminjaj svet!«
Bojan Rotovnik,
predsednik PZS