Markovičeva zmagovalka, Garnbretova tretja...
16.11.2015
Mina Markovič je v nedeljo, 15. novembra, že v četrto slavila na sklepni tekmi svetovnega pokala v športnem plezanju v Kranju, ki letos praznuje 20-letni jubilej. Najuspešnejša slovenska športna plezalka je z zmago osvojila tudi svetovni pokal v težavnosti. Domače občinstvo sta navdušila še mlada Janja Garnbret, ki si je priplezala bronasto medaljo, in Domen Škofic, ki je kranjsko tekmo končal na petem mestu in osvojil bron v kombinaciji svetovnega pokala. Veliki zmagovalec je bil tudi Čeh Adam Ondra, ki je v Kranju kar trikrat stopil na najvišjo stopničko – v finalni tekmi ter skupnem seštevku svetovnega pokala v težavnosti in kombinaciji.
Na jubilejni tekmi svetovnega pokala v Kranju, ki poteka pod okriljem Mednarodne zveze za športno plezanje (IFSC) in je že 20 let nepogrešljiva zadnja postaja najboljših športnih plezalcev pred koncem sezone, se je pomerilo 43 tekmovalk in 66 tekmovalcev iz 20 držav, med njimi tudi 15-članska ekipa slovenske reprezentance. V sobotnem polfinalu je nastopilo osem Slovencev, v finalu je v elitni osmerici plezala slovenska trojica: zmagovalka polfinala Janja Garnbret, Domen Škofic z drugim in Mina Markovič s četrtim rezultatom polfinala. Domače občinstvo je znova razveseljivo napolnilo dvorano Zlato polje in z glasnim navijanjem športne plezalce poneslo še nekoliko više v kranjski steni, ki v nedeljo ni doživela nobenega vpetega vrha. Zahtevni finalni smeri pa sta tudi pošteno premešali polfinalne rezultate.
Slast kranjske zmage je v ženski konkurenci že v četrto okusila naša najboljša športna plezalka Mina Markovič in tako na vrhu kranjske lestvice s štirimi zmagami stopila ob bok legendarni Francozinji Liv Sansoz. Z zmago v Kranju je prepričljivo osvojila tudi svetovni pokal v težavnosti, že tretjič v svoji osupljivi karieri, in tako z najlepšim mogočim scenarijem končala letošnjo sezono. Drugo mesto in svoje prvo kranjsko odličje je osvojila mlada Avstrijka Jessica Pilz, bron pa se je na zanjo premierni kranjski preizkušnji zasvetil okrog vratu komaj 16-letne Janje Garnbret, letos nepremagljive v mladinski konkurenci, ki je tako stopila na stopničke še na svoji tretji članski tekmi svetovnega pokala in pokazala, da bo v prihodnjih sezonah resna tekmica starejšim tekmovalkam.
V moški konkurenci si je z dobro predstavo v finalu zlato priplezal Čeh Adam Ondra, ki je kranjsko lovoriko osvojil že lani in leta 2009, letos pa postal tudi zmagovalec svetovnega pokala tako v težavnosti kot v kombinaciji. Drugo mesto iz polfinala je ohranil Kanadčan Sean McColl, balvanski mojster, ki je v Kranju slavil leta 2011. Tretje mesto je osvojil Avstrijec Jakob Schubert, vodilni po polfinalu. Najuspešnejši slovenski plezalec Domen Škofic je po obetavnem polfinalu, ko si je delil drugo mesto, sklepno dejanje letošnjega svetovnega pokala pred domačim občinstvom končal na petem mestu, brona pa se je veselil v skupnem seštevku svetovnega pokala v kombinaciji, medtem ko je v težavnosti sezono sklenil na četrtem mestu.
Slovenske barve je na finalni tekmi svetovnega pokala v Kranju zastopala 15-članska ekipa, od katere se je kar osmerica prebila v polfinale. Poleg finalistov Markovičeve, Garnbretove in Škofica so na kranjski tekmi dali vse od sebe še Urban Primožič (14.), Rebeka Kamin (17.), Tjaša Slemenšek (18.), Veronika Meke (25.), Tjaša Kalan (26.), Martin Bergant (30.), Jure Raztresen (31.), Julija Kruder (39.), Kaja Skvarč Božič (40.), Milan Preskar (41.), Anže Peharc in Tim Unuk (oba 44.).
Velika kranjska zmagovalka Mina Markovič je dokazala, da je svetovno konkurenco mogoče ugnati tudi z ne povsem idealnim plezanjem. »Višina, ki sem jo dosegla, ni bila najvišja, do katere je mogoče priti, so pa tudi druge punce naredile kakšno napako. Vse smo plezale v ne ravno najlažjih okoliščinah, a smo zrele tekmovalke in znamo kljubovati tudi temu,« je povedala Ptujčanka in z nasmehom na obrazu potegnila črto pod letošnjo sezono: »Celotna sezona se je odvijala fenomenalno. Začelo se je odlično z osvojenim naslovom evropske prvakinje in prvo zmago v svetovnem pokalu v Chamonixu, se lepo nadaljevalo z zmagama v Imstu in Stavangerju, nehvaležna poškodba gležnja pa me je le še podžgala. Vso sezono sem bila fenomenalno pripravljena. To dokazuje, da s slovensko ekipo in trenerjem Romanom Krajnikom sodelujemo res odlično, iz leta v leto bolje.« Zmagovalka tekme SP Kranj 2015 in svetovnega pokala v težavnosti je na domačih tleh slavila že v letih 2009, 2012 in 2014, vsaka kranjska tekma pa je zanjo prav posebna preizkušnja: »Iskreno povedano mi je bilo na začetku res težko plezati v Kranju, iz leta v leto se uspešneje spopadam s tem stresom. Prva zmaga leta 2009 je bila povsem nepričakovana, zadela me je kot kamen z Marsa in bila nagrada za konec sezone, še vedno pa mi v zelo lepem spominu ostaja lanska, ko sem res plezala sproščeno, fenomenalno in dala vse od sebe, da v meni praktično ni ostalo moči niti za zadržati naslednji oprimek, in to je tisti najlepši občutek, ki ti ob zmagi največ pomeni.«
»Kvalifikacije in polfinale sem res dobro odplezala, v finalu pa se ni poklopilo, kot bi se moralo, a sem vseeno zadovoljna, tako da prihodnje leto – na nove tekme!« že zre naprej druga slovenska dobitnica medalje Janja Garnbret, ki je na svoji premierni kranjski tekmi svetovnega pokala dosegla prvi rezultat polfinala, v finalu pa si priplezala bron, kar je še en odličen dosežek v njeni fantastični sezoni: »Za mano je najboljša sezona do zdaj. S trojnimi stopničkami na treh članskih tekmah sem res zadovoljna, prav tako z naslovom evropske podprvakinje in svetovne mladinske prvakinje.« Komaj 16-letna tekmovalka iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu, ki je letos stala na stopničkah prav na vsaki tekmi, na kateri je nastopila, bo slovenske barve zastopala tudi na olimpijskih igrah leta 2020 v Tokiu, če se športnemu plezanju uspe uvrstiti v olimpijsko družino: »Mislim, da bi bilo to super za športno plezanje, ker bi bilo prepoznavnejše, tako da upam, da bo na olimpijskih igrah leta 2020. Ogromno truda vlagamo v doseganje čim boljših rezultatov na tekmah in menim, da bi bila udeležba na olimpijskih igrah z dobrimi rezultati vrhunec naših prizadevanj ter izpolnitev mojih ambicij in želja.«
Domen Škofic, ki je po obetavnem drugem mestu v polfinalu tekmo sklenil na petem mestu, je bil kljub spodrsljaju navdušen nad dogajanjem v Kranju. »Z današnjim plezanjem sem kljub vsemu zelo zadovoljen, saj mi je bil glavni cilj uživati na tekmi in plezati, kot znam. Malce sem se res izgubil proti vrhu smeri, napačno izkoristil svojo fiziko in ne opazil odločilnega stopa, ampak to je šport. Tokrat se ni izšlo v moj prid, ampak kljub temu sem užival. Občinstvo je bilo neverjetno, v Kranju plezati v finalu je res nekaj čudovitega,« je strnil vtise in se ozrl še po letošnji sezoni: »Kljub ne tako uspešnemu začetku sem s sezono ob koncu izjemno zadovoljen, saj sem dosegel svoj cilj, da zmagam na tekmi svetovnega pokala, kar mi je uspelo v Puursu.« Tudi 21-letni Radovljičan, tretjeuvrščeni v skupnem seštevku svetovnega pokala v kombinaciji, razmišlja o dobrih obetih, da se športno plezanje pridruži olimpijski karavani: »Sanje vsakega športnika so, da bi enkrat nastopil na olimpijskih igrah in tudi sam si želim nastopati leta 2020. Mislim, da si športno plezanje res zasluži postati olimpijski šport.«
V Kranju je dvakrat zazvenela slovenska, kar trikrat pa češka himna, saj je Adam Ondra dosegel prav vse lovorike: zlato na finalni tekmi SP v Kranju ter skupno zmago svetovnega pokala v težavnosti in kombinaciji. »Obožujem tekmovati v Kranju, stena je popolna in kot nalašč za moj slog plezanja. Resda je to že moja tretja zmaga v Kranju, a moram priznati, da zame najtežja. Pošteno sem se moral potruditi na steni in kljub manjši napaki, ki mi je pobrala nekaj moči, je bilo današnje plezanje dovolj dobro za zmago v finalu, poleg tega pa še za svetovni pokal v težavnosti in kombinaciji, kar je prava pravljica,« se je veselil v gorenjski prestolnici.
»Izjemen zaključek še ene naše odlične sezone. Ni lepšega, kot sezono skleniti z zmago v Kranju in še skupno zmago. Res kapo dol Mini! Malce škoda mi je za Domna, ki je popolno plezal do ključnega mesta v smeri, se malce izgubil in zgrešil stop, sicer si upam trditi, da bi zmagal. Tudi za Janjo se mi zdi, da bi lahko šla do vrha, a tekma je tekma, finale je finale, tako da: odlično!« je bil zadovoljen tudi selektor in trener slovenske reprezentance v športnem plezanju Roman Krajnik.
REZULTATI finalne tekme svetovnega pokala Kranj 2015
ženske – 43 tekmovalk (vir: SP Kranj 2015)
moški – 66 tekmovalcev (vir: SP Kranj 2015)
1. Mina Markovič (SLO)
2. Jessica Pilz (AUT)
3. Janja Garnbret (SLO)
4. Jain Kim (KOR)
5. Anak Verhoeven (BEL)
6. Hélène Janicot (FRA)
7. Mathilde Becerra (FRA)
8. Christine Schranz (AUT)
...
17. Rebeka Kamin (SLO)
18. Tjaša Slemenšek (SLO)
25. Veronika Meke (SLO)
26. Tjaša Kalan (SLO)
39. Julija Kruder (SLO)
40. Kaja Skvarč Božič (SLO)
1. Adam Ondra (CZE)
2. Sean McColl (CAN)
3. Jakob Schubert (AUT)
4. Ramon Julian Puigblanque (ESP)
5. Domen Škofic (SLO)
6. Romain Desgranges (FRA)
7. Minoru Nakano (JPN)
8. Gautier Supper (FRA)
...
14. Urban Primožič (SLO)
30. Martin Bergant (SLO)
31. Jure Raztresen (SLO)
41. Milan Preskar (SLO)
44. Anže Peharc (SLO)
44. Tim Unuk (SLO)
SKUPNA RAZVRSTITEV svetovnega pokala 2015
Težavnost
ženske (vir: IFSC)
moški (vir: IFSC)
1. Mina Markovič (SLO) – 527 točk
2. Jain Kim (KOR) – 461 točk
3. Jessica Pilz (AUT) – 435 točk
...
7. Janja Garnbret (SLO) – 225 točk
9. Tjaša Kalan (SLO) – 207 točk
36. Rebeka Kamin (SLO) – 18 točk
39. Tjaša Slemenšek (SLO) – 16 točk
54. Veronika Meke (SLO) – 4 točke
1. Adam Ondra (CZE) – 458 točk
2. Gautier Supper (FRA) – 400 točk
3. Jakob Schubert (AUT) – 396 točk
4. Domen Škofic (SLO) – 376 točk
...
13. Urban Primožič (SLO) – 163 točk
41. Martin Bergant (SLO) – 15 točk
Kombinacija
ženske (vir: IFSC)
moški (vir: IFSC)
1. Jain Kim (KOR) – 432 točk
2. Akiyo Noguchi – 421 točk
3. Yuka Kobayashi (JPN) – 286 točk
1. Adam Ondra (CZE) – 674 točk
2. Sean McColl (CAN) – 486 točk
3. Domen Škofic (SLO) – 407 točk
Pri izvedbi tekme svetovnega pokala v športnem plezanju Kranj 2014 so nas podprli: Krka, d. d., tovarna zdravil Novo mesto, Marmot, Lumar IG, d. o. .o., Iglu šport, 360 Line, d. o. o., Petzl, Raumer, Tendon, Avtohiša Vrtač, Radgonske gorice, d. d., Pivovarna Laško, d. d., Intersport, d. d., Geodetska družba Ljubljana, d. o. o., Fotolito Dolenc, d. o. o., Fakulteta za organizacijske vede Kranj, Val 202, Mesarija Kalan in Sadovnjak Resje.