Težko je smiselno razložiti dvolično politiko zahoda v primeru Ukrajine in Kosova.
Najprej pojem Zahoda ali kot pravijo Collective West. Ki da še nikoli ni bil tako enoten, kot je zdaj, v vojni proti Rusiji. Pravljice medijskih drekačev. Takoimenovani Zahod je unipolarni svet z ZDA kot svetovnim hegemonom in ameriškimi vazali. ZDA nimajo zaveznikov, imajo samo podrepniške države. Kot pravi Kissinger: nevarno je biti ameriški nasprotnik, biti prijatelj pa je usodno. Prav to zdaj v prvi vrsti doživljajo v Nemčiji, potem pa še v celotni Evropi. Evropa nima več svoje politike, njeno politiko usmerja NATO, v njem pa komandirajo ZDA.
Takšen odnos ZDA do zaveznic ni nekaj novega. Le nekaj drobcev, da to ponazorijo. Prvemu generalnemu sekretarju NATA lordu Ismayu pripisujejo besede: NATO je bil ustanovljen "to keep USA in, Russia out and Germany down". ZDA imajo v Nemčiji še vedno 130 vojaških baz. Približno enako število tudi na Japonskem. Profesor ekonomije na Missourijski univerzi v Kansasu Michael Hudson pravi, da sta Japonska in Nemčija glavni proizvajalki presežne vrednosti, ki jo črpajo ZDA preko finančnega sistema. Japonska je bila v silovitem ekonomskem vzponu po letu 1970, leta 1990 pa je ob ameriški asistenci doživela krah od katerega se ni več opomogla. Nekaj takšnega se sedaj dogaja z Nemčijo. Nemčija je bila po združitvi dolgo v stagnaciji, da je vzhodni del bolj ali manj uspešno integrirala v moderno industrijsko državo. Potem je širitev EU, zagotovitev poceni energije in surovin iz Rusije in outsourcing industrije na Kitajsko od kjer so dobivali poceni komponente za svoje drage naprave in stroje - nemško gospodarstvo pognalo v vzpon, ki je držal pokonci celotno Evropo.
Zdaj so Nemce odrezali od Rusije, zahtevajo spremembo odnosov s Kitajsko, Poljaki nenadoma terjajo od Nemčije 1300 milijard evrov vojne odškodnine, zopet se nekaj oglašajo Grki. Res, Evropa še nikoli ni bila tako enotna: Rusija je sovražnik št. 1, očitno je Nemčija tik za njo. Mnogim Nemcem to ni všeč, vidijo kam to pelje, počasi se prebujajo - no, mediji jih proglašajo za Putinove operativce, zunanja ministrica bo stala v bran Ukrajini ne glede kaj mislijo njeni volilci.
Takšni politiki unipolarnega sveta čikaški profesor Mearsheimer pravi politika liberalne hegemonije. Zahodni voditelji neprestano govorijo o svobodi, demokraciji, človekovih pravicah, zlasti sedaj pa o na pravilih temelječem mednarodnem redu - Rules Based International Order. Vendar je država, ki je največkrat kršila mednarodno pravo in resolucije ZN prav ZDA.
En tak primer kršenja mednarodnega prava so sporazumi iz Minska, kjer prava resnica počasi prihaja na dan. S tema sporazumoma naj bi dosegli mir med Ukrajinci in Rusi v Donbasu, v prvi vrsti pa iz obroča rešili del ukrajinske armade. Prvi je bivši ukrajinski predsednik Porošenko dejal, da so bili sporazumi le kupovanje časa za Ukrajino, da se okrepi in oboroži. Kasneje sta isto potrdila Angela Merkel in Francois Hollande, podpisnika sporazumov. Ker je sporazumom sledila resolucija ZN 2202 so postali del mednarodnega prava. Merklova in Hollande nista samo lagala in dajala lažne obljube o mirnem reševanju krize, kršila sta tudi mednarodno pravo. To je tisti zahodni Rules Based Order.
Jasno se vidi, da so zahodni voditelji že leta 2015 pripravljali vse za vojno v Ukrajini. Ukrajina je imela veliko sovjetskega orožja, NATO je potem dobavil ogromne količine orožja in uril vojake, da so postali ob turški, druga najmočnejša Natova sila, čeprav formalno ni bila članica. Kar se je potem dogajalo januarja in februarja 2022 - na eni strani manevri in priprave ukrajinske vojske ob meji Donbasa in Krima na akcijo podobno hrvaški Nevihti, o tem v medijih tema in molk, na drugi strani manevri ruske vojske ob ukrajinski meji, pod žarometi. Rusijo so porinili v vojno.
Kaj imata skupnega Kosovo in Ukrajina in zakaj dvolična politika. Srbija je tradicionalna zaveznica Rusije. Kosovo je šibka točka Srbije, boj za Donbas je šibka točka Rusije. Dvolična politika ima en cilj, pritisk na Rusijo, Srbijo pa preko Kosova podrediti zahodnim institucijam. Upoštevati je potrebno še širši svetovni okvir v katerem unipolarni svet neizogibno prehaja v multipolarni, kjer bo vodilno vlogo verjetno igrala Kitajska, Srbija pa je tudi ena od pomembnih kitajskih postojank v Evropi.
Kar se tiče pravil unipolarnega sveta - ZDA jih pišejo sproti, po potrebi, nikdar v svojo škodo.