@jax:
Imaš prav, brez večjih sistemov ne gre. Področja, ki so še vedno nerazvita seveda nimajo takih sistemov. Tista, ki se razvijajo(Kitajska, Indija, Južna Amerika,...) pa se razvijajo ravno na njihovih temeljih. Do tu vse lepo in prav. Ampak zahodna družba je že razvita. Zahodna družba se je razvijala na velikih sistemih industrijske revolucije. To gre do neke mere, da se dobi tista osnova potem pa se mora slej ali prej zgoditi še kaj drugega sicer je 'valonski scenarij' neizogiben. Ne moreš živeti le od velikih projektov. Dajo osnovo in že medtem ko jahaš na konjunkturi, ki jo dajejo moraš misliti na to kaj bo potem ko se izpojejo. Nič ni večnega.
Valoncem se je to zgodilo ravno zato ker so bili po eni strani enostransko usmerjeni podrugi pa zaspali na teh projektih. Denarja, ki so prinašali niso vlagali naprej v druge panoge , druge projekte v raznolikost gospodarstva, to pa pomeni tudi drobljenje kapitala v smislu da ni vse skoncentrirano v nekaj velikih stvari od katerih je vse odvisno.
To se lahko zgodi npr. tudi Arabcem. Sedaj lepo živijo od nafte. Bogastvo je skoncentrirano v rokah peščice šejkov in naftnih mogotcev. Kaj pa potem? Ko je zmanjka? Ali pa če prej slučajno(kljub mighty naftnemu lobiju) razvijemo alternativno energijo? Če niso dobička od nafte usmerili naprej v druge projekte, v druge ljudi, drobnejšo, prožnejšo ekonomijo bodo ko bo naftnega obdobja konec spet šli nazaj na kamele in v šotore, če malo pretiravam.
Slovenija je dokaj že razvita. Rabimo tudi še velike razvojne projekte. Če je ta Bohinj 2864 eden izmed njih nimam nič proti. Vendar moramo misliti na to kaj potem? Sicer se nam lahko zgodi 'valonski scenarij', ki se nam je v tej krizi pravzaprav že začel a še ni vse prepozno.
Tudi mi smo bili preveč usmerjeni, da tako rečem k velikim projektom. Eden od njih je bil npr. izvoz na zahodna bogata tržišča in na Balkan. Pa skoraj nič drugam. In sedaj ko so ta tržišča v krizi je štala tudi pri nas. Sedaj smo se šele začeli preusmerjati na rastoča tržišča Azije in J. Amerike. A počasi. Morali bi prej. To je primer tistega, ko sem rekel, da moraš že v času ko ti veliki projekti prinašajo denar misliti na drobnejše, v našem primeru na razpršitev izvoza(in investiranje dobička od njega drugam) to pa se zgodi če obstaja več podjetij, ki zvaža na različne trge i.e. drobnejša ekonomija.