No, glede na to da sem bil izzvan ... no, intelektualec, to je tako zlorabljena beseda. Recimo, glede na to da imam univerzitetno diplomo humanistične smeri, bi bil v nekem smislu lahko res. Niti slučajno pa se poklicno ne ukvarjam z mnenjskim voditeljstvom.
Kar pa se tiče tvojih navedb iz prejšnjega posta, pa - no, saj se je z marsičem za strinjat. Sem pa opazil, da si v zadnjem času precej zaostril svoja stališča in začel zagovarjat popolno ustavitev življenja (da mi ne boš rekel, da govorim na pamet - tvoj post z dne 21. 11.). Glede tega pa pač ne morem mimo tega, da ob tem, da trdiš, da bi bilo treba ustaviti vse, še vedno pridno objavljaš poročila s svojih družinskih pohodov. Ja, res je - v skladu s trenutnimi ukrepi to ni prepovedano. Ampak če trdiš, da je v tem trenutku edina možnost, bi bil pa lahko tako konsistenten, da bi se je tudi sam držal. Pa se je očitno ne.
Se pa zelo ne strinjam s tvojim počeznim pljuvanjem po ljudstvu. Ljudje so pač Gaussova krivulja in tega ni še nikomur uspelo spremeniti (in bodimo iskreni, poskusi množičnega spreminjanja ljudstva so imeli v zgodovini praviloma zelo tragične posledice). In s protikoronskimi ukrepi je tako kot z vsemi ostalimi - imel boš majhen delež ljudi, ki se jih bo držala do pike, majhen delež ljudi, ki jih bo popolnoma ignorirala, in veliko večino nekje vmes. Jasno je, da ob ustreznem pristopu lahko komplianco tudi izboljšamo, ampak prvič, to gre le do neke mere, in drugič, to je vselej stvar oblasti, ne ljudi.
Pa še to: vsekakor podcenjuješ stranske učinke ukrepov na ustavitev gospodarstva in brezposelnost. Empirično je bilo že ugotovljeno, da imajo daljša obdobja brezposelnosti in revščine na ljudi trajne posledice, ki se kažejo tudi, ko se situacija naposled umiri. Kažejo se v dolgoročno slabšem materialnem stanju, slabšem zdravstvenem stanju, tudi večji smrtnosti. Skratka, zna biti da podcenjuješ ta efekt tudi na umiranje ljudi.
In še nekaj - ne morem se znebiti vtisa, da če bi se ta virus pojavil enkrat pred 30 ali 40 leti, ko še ne bi imeli na voljo PCR testa, bi se pač govorilo o neki "čudni gripi", za katero bi ogrožene skupine umirale v nekaj večjem številu, življenje bi šlo naprej bolj ali manj normalno, ukrepi bi se zvedli na omejitve množičnih prireditev in morda zaprtje šol, potem pa bi šlo mimo in bi živeli dalje. In žal v tem trenutku ne vidim boljše možnosti - čim bolj zaščitit ogrožene skupine, sprejet razumne omejitve, ki bi zadevale predvsem situacije, kjer je možen množični prenos, in čakat da mine ali pride cepivo. Preprosto ne vidim možnosti, da bi bil restriktivnejši pristop lahko bolj učinkovit, če upoštevamo tudi vse stranske učinke.