Uh, LG, tole si pa malce ustrelil mimo. Težavnost plezanja nima veze tukaj. Navsezadnje je Kratka nemška smer v Triglavu težavnostne stopnje III, pa planincem (pohodnikom) na kraj pameti ne pride da bi rinili tja not, za alpiniste je pa to že kar ornk tura.
Prvo kaj sploh je alpinistična smer, ima Komisija za alpinizem lepo definirano:
http://ka.pzs.si/besedilo.php?pid=2 Definicija alpinista v angl. slovarju:
alpinist (ˈælpɪnɪst) n
(Mountaineering) a mountaineer who climbs in medium-sized glaciated mountain areas such as the Alps
in po SSKJ:
alpiníst -a m (ȋ) kdor se ukvarja z alpinistiko: biti navdušen alpinist; visokogorski, zimski alpinist
"Alpinizem je dejavnost, ki zajema plezanje, hojo, smučanje v gorskem svetu zlasti po brezpotjih[1>, pogovorno pa ga razumemo kot plezanje. V Slovarju slovenskega knjižnega jezika pomeni alpinízem vedo o Alpah in alpinistiki, vzpenjanje na visoke vrhove po nezavarovanih, nezaznamovanih smereh pa je alpinistika."
Torej v principu lahko rečemo da je vsakdo, ki se ukvarja z alpinizmom, alpinist.
Uporabljati izraz alpinist za vsakega ki tu in tam malce popleza je podobno kot da bi rekel da je gorski reševalec vsak ki je kdaj koga s flajštrom poflikal v hribih.
V praksi je to k sreči malce bolj razdelano, ko pogledaš klasifikacije Komisije za alpinizem za uradne nazive. Da imaš pri PZS naziv alpinist, moraš izpolnjevati nekaj pogojev, vključno z izpitom za alpinista, do katerega niti ni tako lahko priti.
http://ka.pzs.si/besedilo.php?pid=6 V okviru KA imaš še pred nazive - mlajši alpinistični pripravnik, starejši alpinistični pripravnik.
Tako da ja, lahko si rečeš da si alpinist če pozimi splezaš Y grapo v Begunjščici. Ampak vsak ki te bo potem povprašal malce o vrvnih manevrih, osnovnem alpinističnem znanju, preplezanih smereh, bo hitro vedel kakšen "alpinist" si.