Vse pohvale upravljavcem spletne strani za vpeljavo nove kategorije težavnosti, še posebej pa Jušu. Kot uporabniku portala se mi zdi ideja o opisih (lažjih) alpinističnih vzponov do IV. stopnje zelo dobrodošla in uporabna.
Moji komentarji in predlogi, ki jih navajam v nadaljevanju so napisani skozi oči nekoga, ki ga zanimajo (bolj ali manj opremljene) smeri do III., največ IV. stopnje. Nekoga, ki nima ambicij po zahtevnejših alpinističnih podvigih in zabijanju klinov, ampak nekoga, ki iz ravni pohodništva občasno prestopi tudi na raven nekoliko zahtevnejšega gorništva. S tem mislim tudi nekoga, ki morda nima vseh kosov raznorazne alpinistične opreme. Domišljam si torej, da pišem v imenu večine, ki jih utegne nova kategorija zahtevnosti zanimati.
1. Kot je predlagal že nekdo pred mano, bi bila pri slikovnem materialu dobrodošla kakšna slika s približnim vrisom vzpona, ali pa vris poti na kakšnem (orientacijsko) zahtevnejšem delu. Predvsem se to nanaša na primere, kjer se z besedami smer težje opiše oz. je lahko zadeva nejasna.
2. Med priporočeno opremo (pri splošnem pregledu) bi predlagal, da se napiše ali je priporočena vrv (v opisu pa podatek ali je ta potrebna predvsem za varovanje in/ali spust; eventualno še podatek o priporočeni dolžni vrvi) ter podatek o tem ali je priporočen še kakšen poseben kos opreme (npr. pomožne vrvice za ureditev sidrišč, okvirno št. kompletov, kakšen zatič-jebica, metulj, možnosti za ureditev »naravnega« varovanja ipd.). Omemba, da je potrebna svetilka sicer ne škodi (ta bi morala biti osnovni del pohodniške opreme), a rekel bi, da je informacija o vrvi in drugi dodatni opremi v tem primeru pomembnejša.
3. Pri opisu poti je zaželen poseben poudarek na informacijah o obstoječi opremljenosti smeri (npr. klini, betonske rinke za sidrišča itd.). V primeru opisa za Veliki Oltar (po SZ grebenu) se mi zdijo podatki dovolj podrobni, pri čemer si s pripisom, ki je dodan v zadnjem stavku »Smer je dobro opremljena« predstavljam, da se tu pa tam najde kakšen star klin ali možnost naravnega varovanja, ki omogoča (relativno) varen vzpon – torej se lahko tam načeloma odpravim brez zatičev in metuljev (ponovno – zanimajo me informacije skozi oči pohodnika/gornika, ne pa nekega izkušenega alpinista s popolno »bojno opremo«, ki se mu varovanje na III. zdi morda celo nepotrebno).
4. Pod opisom bi bil dobrodošel podatek o tem kdaj je bil vzpon opravljen.
Prosim, da se moji komentarji razumejo, kot dobronamerna in pozitivna kritika oz. mnenje uporabnika, ki želi s tem prispevati k še boljši in za povprečnega uporabnika še prijaznejši uporabi portala hribi.net. Še enkrat vse pohvale upravljavcem spletne strani in vsem tistim, ki z opisi poti, razmer in drugimi komentarji prispevajo k kakovosti portala, varnosti, razvoju pohodniške kulture in še marsičemu.
Varen korak in lep planinski pozdrav!