Vsaka igra Kontrakt bridža je velik miselni napor, če jo želiš
kvalitetno odigrati. Primerjajo ga z miselnim naporom kirurga pri operaciji. Imamo tekmovanja v bridžu na nivoju klubov, države, sveta ... v raznih kategorijah. Če igrajo po 3 ure, potem je jasno, da moraš biti zelo dobro fizično pripravljen. Za dobro fizično pripravo pa so na voljo različni načini.
Kar sem navedel zgoraj, velja za dobre igralce, ki imajo nazive velemojstrov, mojstrov, pikov, srcev, kar in križev. Tu je
slovenska kategorizacijska lestvica. Za nas igralce bridža, ki nimamo nobenih nazivov in se nismo udeležili še nobenega bridž turnija, je pa prav tako dobro, da se ukvarjamo s fizično dejavnostjo. To nam gre v plus tudi pri igranju bridža.
Je pa res, da igram v aplikaciji
Funbridge (francoska aplikacija), kjer
tekmujem z igralci iz različnih delov sveta.
Igramo ekipno igro. To pomeni, igramo za dvema mizama. Pri bridžu vsako mizo sestavljajo 4 igalci, pri čemer sta dva izvajalca, npr. (North (N) in South (S). Dva pa igrata obrambo npr. East (E) in West (W) ali krajše NS proti EW ali obratno, odvisno kateri par ima močnejše karte. Kateri par ima močnejše karte se ugotovi v fazi licitacije. Treba je še omeniti, da je vedno eden od izvajalcev miza. Miza po napadu nasprotnikov pokaže svoje karte vsem igralcem za mizo in z njimi igra Izvajalec (igralec, ki je dobil licitacijo, ker je prvi omenil adutno ali brez adutno igro in ima močne karte).
Za eno mizo sedim jaz (vedno na poziciji South in 3 roboti). Za drugo mizo moj nasprotnik, prav tako na poziciji South in s 3 roboti. Obe mizi igrata z istimi kartami. Potem pa se ugotovi, kdo z določenimi kartami naredi več vzetkov (štihov). Na voljo je 13 vzetkov in za zmago jih je potrebno narediti vsaj 7 ali več, da se gre čez polovico. Ti vzetki se na koncu spremenijo v točke. Te točke se še pretvorijo v IMP točke po posebni tabeli, ki izražajo razliko v točkah (pretvorijo pa se lahko še v Victory points (VP), zopet po posebni tabeli). Rezultati so potem 0:10 ali 3:30, če gre za IMP točke ipd.
Tudi za nordijsko hojo velja pravilo: Več znaš, več veljaš. Boljše je znati tehniko nordijske hoje kot ne. Lahko potegnem povezavo s plesom. Boljše je znati plesne korake kot ne. Tudi nordijska hoja ima svoje korake kot je zgoraj omenjeno: dvotaktni diagonalni korak, dvokorak, trokorak in štirikorak s soročnim odrivom. Pri plesu imamo valček, polko, foxtrot ... Pri nordijski hoji je treba vse skupaj uskladiti s palicami, pri plesu pa s partnerjem.
Kako sta povezana nordijska hoja, ki je vrsta pohodništva in kontrakt bridž? Nordijska hoja omogoča dobro fizično pripravo - kajti vsi se verjetno strinjate, da je razlika, ali si ti delal intenzivno z rokami oziroma celotnim telesom, kot npr. pri plavanju ali ne. Dobra fizična priprava nam lahko pride prav, če igramo kontrakt bridž, npr. na stara leta, da nam možgani ne zakrnijo. Za ljudi 60+ pa je verjetno nordijska hoja ena izmed najboljših načinov, ker gre bolj za "polžje" gibanje - ni hitrih gibov. Lahko pa uporabljamo tudi druge načine, ki omogočajo fizično pripravo.