Pot, ki povezuje območje Posavja in Zasavja, od Bizeljskega na vzhodu do Janč na zahodu preko samotnih planin, strmih pobočij in rečnih dolin je dolga preko 200km, zaključi pa se na mogočnem Kumu, ki ga oko spremlja ves čas pohajkovanja.
Prejšnji teden sem v ponedeljek dopustniško odpotovala na Bizeljsko kjer sem pričela z 'odpravo'. Blag veter je pomagal premagovati spreminjajoči se svet iz panonskih nižin v vse bolj hribovita pobočja nad Kozjem, ki so se končala na plečatem Bohorju. V stičišču predalpskega in preddinarskega gorstva me zvečer v kočo pospremijo nežne snežinke.
Jutro drugega dne me poleg hladu preseneti popolnoma drugačna krajina, ki se odene v zimsko belino. Iz Bohorja proti Lisci me nekaj časa spremlja megla, ki mi onemogoča enostavno sledenje markacijam. Potreben je intenziven fokus in dobra orientacija. Gazenje po snegu je sila zabavno, dopušča otroško radoživost v samoti in tišini, ki se ju ne nadejam vseh dni. Ko pa pride zraven veter, ki mi kar naprej razmetava palerino se hudujem. Hitro odneham, jeza je tu nepotrebna in nesmiselna.
Tretji dan krenem preko sv.Lovrenca kjer se mi pridruži štirinožni prijatelj. Poimenujem ga Ben. Čeprav me vzpodbuja proti vrhu Velikega Kozja se mu odrečem saj je trio dežja, snega in strmine prenevaren. Pot iz Zidanega Mostu proti Kopitniku si zasluži posebno stran. Strmina, ki je ne pozabiš še dolgo. Preko Gor do Zgornje Rečice kjer so Z-markacije, ki obeležujejo zasavsko pot ali zelo zbledele ali jih pač ni. Veliko podrtega drevja in zopet zasavske strmine, ki je glavni pridevnik te vezne poti.
Po nočnem počitku na Šmohorju nastane v glavi zmeda saj se ob pogledu na zasnežen travnik vprašam, kateri letni čas je?
Čar dolgih poti, ki se skriva ravno v temu, da sprejmeš realnost, ki ti jo narava dani trenutek daje. Čevlji so se posušili in jaz spočila tako da pojdem. Ob poti se zahvaljujem, da mi je veter prizanesel in se ne morem načuditi kako drugačen svet je v pičlih nekaj dneh. Preko Kala in Mrzlice na prelaz Podmejo in čez Sveto planino proti pl.domu Vrhe od koder na peti dan nadaljujem na Čemšeniško. Strmina v snegu do kolen popusti, ko opazim, da me na vrhu čaka modrina neba. In kako žejne so bile oči sončevih žarkov, ki so me spremljali vse od spusta do Izlak do vzpona čez Zasavsko Sveto goro. Neprecenljivi razgledi in užitkarstvo v naslednjih dneh. Zelo lep in zanimiv pogled je bil iznad kamnoloma nad Kresnicami. Od doma Ušte Žerenk ob poti v dolino proti Jevnici sem občudovala Ljubljansko kotlino s polhograjskimi vrhovi, Triglav se je bohotil nad meglicami in na vzhodni strani pogled proti Ksa. Lepa gozdna pot iz Janč do Litije se uradno zaključi preko Ostreža na Kumu. Zadnja etapa je hudomušno najdaljša in sem jo zaradi previdnosti, da ne zamudim javni prevoz nazaj v realnost, malo spremenila.
Vsekokar pot, ki si zasluži pozornost. Ali v kosu ali etapah ali kakorkoli. Na poti je veliko koč, cerkva, kmetij, travnikov, zgodovinskih in kulturnih ostankov naše dediščine. Prečimo železnico in Savinjo in seveda mati Savo, ki je skrojila večidel te čudovite, razgibane krajine.
"V dolgi samotni poti znova obiskujem in spoznavam svoje svetle in manj svetle, znane in nepoznane mi koščke duše"