Hribi.net
Hribi.net
Login
Login
User name:
Password:
Login
Not registered yet? Register now.
Forgot your password?
    
jerque / Zadnja sporočila

jerque - Zadnja sporočila

Začete teme:
jerque10. 10. 2024 09:03:51
Zaradi finančnih težav obstaja možnost, da bo PD Jesenice prodalo Tičarjev dom na Vršiču. Zanj se zanima PD Ljubljana Matica, verjetnejši kupec pa je dosedanji najemnik Agencija Oskar, ki je dala boljšo ponudbo. Končno besedo o morebitni prodaji ima sicer občni zbor društva. Več: https://www.dnevnik.si/novice/lokalno/bodo-ticarjev-dom-prodali-2696231/

Če že smem špekulirati, lokacija ob v kratkem prenovljeni in s turisti nabasani cesti je verjetno predobra, da bi se morebitni novi lastnik dolgo upiral skušnjavi, spremeniti kočo v "butični" hotel...
jerque7. 10. 2024 23:52:48
Torej, notranji minister Boštjan Poklukar je napovedal, da bo zaradi vztrajnega naraščanja intervencij, menda večinoma neodgovornih "planincev", treba nekaj spremeniti glede brezplačnega izvajanja reševanja in da bi se bilo dobro zgledovati po drugih (nenavedenih, op.p.) alpskih državah. Konkretnejših podrobnosti ni navedel.

Glede trenutnega razmerja sil v DZ je jasno, da bo koalicijski glasovalni stroj gladko "požegnal" vse, karkoli bo minister pripravil. Seveda pa zakonodajni postopek tudi terja svoj čas, tako da se "jutri" zagotovo še ne bo nič spremenilo.

Če smo že ravno pri politiki velik nasmeh, vodja največje opozicijske stranke je menda navdušen planinec/alpinist in bi bilo zanimivo slišati še njegovo stališče glede tega...

Več o tem sicer tule: https://n1info.si/novice/slovenija/brezplacnemu-gorskemu-resevanju-odklenkalo-minister-napovedal-spremembe/

Predvidevam, da bo tudi tu stekla še vroča debata na to temo...
Komentari:
jerque17. 11. 2024 17:51:39
Če si sposodim to temo. Od improviziranega parkirišča ob severnem robu vodi krasoslovna naravoslovna učna pot "okoli" koliševke. Narekovaji zato, ker vmes skrene proti Divaški jami in izpusti južni rob. Trenutno je sicer pot nekoliko skrajšana zaradi gradnje 2. tira in je vsaj uradno potrebno iti po bližnjici še tik pred progo. No, v soboto sicer prav tam, kjer pot doseže progo, ni bilo nikogar in si je dalo malo ogledati to nastajajočo infrastrukturno pridobitev. Iz Divače je tir že skoraj nared, celo vozno mrežo so že potegnili, malo naprej, kjer se bosta trasi tirov tudi ločili, pa je še gradbišče. Tudi podhod pod tiroma je pravzaprav že končan in nekdo je podrl železno mrežo, ki bi ga morala zapirati.

Da se tudi spustiti na dno udornice. Če je za hojo po učni poti (gozdnih poteh) popolnoma dovolj neka osnovna pohodna obutev, imata poti navzdol že bolj "visokogorske" karakteristike in je absolutno obvezna primernejša obutev, spust je odsvetovan v spolzkih razmerah, npr. v primeru snega (če v teh krajih kdaj zapade). Lažjo pot hitro najdemo, če gremo od parkirišča v smeri urinega kazalca. Pot je vsaj spočetka dobro vidna vendar kot rečeno, nekoliko težja (strma, po kamenju...), ko že kar precej spodaj zavije desno, se nekako izgubi, vendar ni problem najti dna. Tudi dno je sicer poraslo z drevjem, sedaj, ko ni listja, se sicer nekoliko vidijo pobočja tudi iz "žabje" perspektive. Druga pot je z južnega roba, ravno nekako nasproti parkirišča, tudi ta pot je strma in meliščasta, da si nismo upali po njej, sploh če obstaja nekaj varnejša alternativa.

Ko se učna pot mimo Divaškega Radvanja (mmg., obe vrtači sta sicer porasli z gozdom in posledično manj "instagramski") vrne v bližino udornice, je vredno "skreniti" desno ob južnem robu. S poti skrene cel kup uhojenih potk na neuradna razgledišča (so sicer opozorila, da je hoja po skalah na lastno odgovornost), od koder se ponujajo lepi razgledi na navpično severno steno, ki je praviloma večji del dneva osončena, v kader pa se da zlahka dodati še Vremščico in Nanos v ozadju.

Nekaj ravno tako neuradnih razgledišč je pričakovano tudi ob severnem robu blizu parkirišča (s tem da posnetki proti jugu zaradi smeri proti Soncu ponavadi niso najuspešnejši), ob vzhodnem robu je uradno in z ograjo zavarovano razgledišče s tablo o travnikih in klopjo, ob zahodnem robu pa zaradi "džungle" ni nekih primernih razgledišč.

Cela učna pot z gradbiščem 2. tira, ekskurzijo do dna, vključitvijo južnega roba in izdatnim fotkanjem je hirro vzela nekaj več kot 2 uri.
jerque9. 11. 2024 20:43:05
Bili danes. Vremenarji so pravilno napovedali jasno vreme v Gornjesavski dolini, smo mislili, da bo seglo tudi čez mejo, ampak je žal bila megla. K sreči ne gosta, tako da smo še vedno lahko uživali v lepotah še ene "smaragdne lepotice", če so se že oddaljenejši objekti (npr. most nad sotesko) videli nekoliko slabše.

Tisto o primerjavi z Vintagrjem (namreč težavnosti; o lepoti bi se dalo razpravljati) vzamem nazaj. Sicer so se nizki čevlji s primernim podplatom obnesli čisto v redu, gojzarji bi bili že overkill. Pač malo previdneje je treba stopati po delih po skalah, koreninah ipd. in to je to.

Ker očitno še ni opisa poti, bi ga v naslednjih dneh napisal in tja nalepil slike. Poskus GPS tracka žal ni uspel, očitno soteska preveč moti signal.

Ampak ob dodajanju "gore" bom moral najprej določiti gorovje. Kot se mi dozdeva, to sodi še v podaljšek Karavank, ki naj bi na zahodu segale prav do Ziljice. Razen če me kdo ne prepriča, da so to morebiti že Julijci...

Potem bo treba doreči uradno slovensko ime. Na trijezični tabli ob izhodiščnem parkirišču piše Ziljska globel. Samo to mi vleče na Ziljo na avstrijskem Koroškem, bila bi lahko kvečjemu "ziljiška". Še raje pa kar Globel ali Soteska Ziljice. Ponekod se najde tudi Mala Ziljica, vendar izključno v zapisih o tej soteski, poleg tega bi potem morala nekje biti še velika...

Tista tabla sicer ni najbolj kredibilna, na njej namreč omenjajo tudi spomenik Napoleonu. Ko pridemo do tja, je takoj jasno, da tisto ne more biti niti Francoz, kaj šele Napoleon, tamkajšnje table nas poučijo, da je postavljen na čast avstrijskim vojakom, ki so se bojevali proti Napoleonu.

Če ne bi bilo megle, bi najbrž bil izpred spomenika kar lep razgled proti severu. Tam je tudi cel kup klopc, precej več kot je prostora na parkirišču. Verjetno imajo Trbižani tam svoj "Rožnik" ali pa tja skrene dosti kolesarjev z bližnje kol. steze. Tam se tudi prične vratolomen spust (če gremo v nasprotni smeri urinega kazalca) po številnih ovinkih in stopnicah vse do rečnega brega.

Potem se pot ves čas drži rečnega desnega brega, malo gor, malo dol, ali po skalah ali po lesenih "vintgarskih" potkah. Ves čas nas pred morebitnim padajočim kamenjem ščitijo mreže na pobočju, na nekem mestu ne gre drugače kot čez zelo kratek predor, malo naprej pa nekaj kot nagrobnik, vendar je zgolj spomenik grofu Carlu von Arcu Zinnebergu, ki je s pobudo glavni "krivec", da lahko uživamo na tej poti (dokončanja zaradi prezgodnje smrti žal ni dočakal). Če koga zanima, je malo več o njem tule v nemščini (hmmm, Celovčani uporabljajo italijansko ime reke namesto njihovega klenega Gailitz): https://www.kleinezeitung.at/kaernten/18744075/rundwandern-im-gedenken-an-graf-carl

Pot še nekaj časa vodi ob reki, tudi pod previsom, potem pa se že usmeri navzgor in začne zapuščati sotesko, tokrat je vzpon (ali spust, če gremo v nasprotni smeri) nekoliko manj vratolomen. Ampak ne še tako hitro, ker nas čaka še "skrito presenečenje". Ko med vzpenjanjem naletimo na klopco pred ogrado, lahko pravzaprav stopimo za to ogrado in hitro najdemo vrh slapu Rio Molino (po slovensko bi verjetno bilo Mlinščica ali kaj podobnega), ki je sicer dobro "skrit" za skalo, da se ga s poti ne opazi. No, od tam laho vidimo samo njegov vrh in zaslutimo, da je kar visok (po moji pribl. oceni vsaj 10m). Če si ga želimo ogledati z druge perspektive, moramo najprej priti ven. Med nadaljnjim vzpenjanjem na nekem ovinku idilo na vsem lepem prekine hrup in skozi drevje lahko celo opazimo avtocesto iz Avstrije. Nekoliko naprej nas pričaka kamen KRB, zraven pa kar dve razlagi. Tista druga in daljša, ki trdi, da je to kratica za Kronprinz Rudolf Bahn, kot se je imenovala proga proti Jesenicam in Ljubljani, je pravilna, prva v večjem fontu pa je čisto mimo.

Takoj za tem KRB kamnom pa se že znajdemo na kolesarski stezi med Trbižem in Ratečami. Desno bi za ovinkom hitro dosegli izhodiščno parkirišče, ampak čisto na levi je nekdanji železniški in danes kolesarski most, ki smo ga sicer videli tudi iz soteske. Po prometnem znaku sodeč ima nosilnost samo 400 kg (oz. 0,4 tone). In z drugega konca tega mosta se lahko opazi prej omenjeni slap. Ampak Italijani znajo včasih biti res "umetniki". Saj je hvalevredno, da so nekdanjo progo oživili v zelo lepo kolesarsko pot in obenem revitalizirali tudi ta most. Ampak če lahko celo mimodrveči "pogačarji" opazijo, da stoji most nad slikovito sosesko, in bi si zaželeli kakšen posnetek... Hja, prevozen je samo srednji del mostu, oba robova pa sta temeljito zabarikadirana, da ti pogled na katerokoli stran zastira dvojna ograja. Ali imaš pri sebi kaj podobnega periskopu ali enostavno dvigneš roke in fotkaš na slepo... Ampak s teleskopskim objektivom sem vendarle nekako uspel ujeti slap.

In najbolj zanimivo. Ker smo prišli zgodaj, smo imeli celotno nedvomno "instagramsko" sotesko izključno zase. Po izhodu smo šli čez most in proti Trbižu, ob vrnitvi nekaj ur kasneje bolj majhno parkirišče še vedno ni bilo polno. Za razliko od "konkurence" v bližini Bleda nas niti parkiranje niti vstop nista stala niti centa. Kaže, da znajo dobro skrivati svoje bisere...
jerque8. 11. 2024 10:12:51
Za vikend razmišljamo o tej soteski, najbrž kar krog s parkirišča na Bamberški cesti (kakšen namig za krajše skrenjenje s poti?). Edini vir do zdaj je ta tema. Zdaj pa priporočena oprema. Ne daj bože, da bi Italijani tista opozorila prevedli vsaj v angleščino, če jim že "smrdita" slovenščina in nemščina (sicer tudi priznana jezika v Trbižu),"calzature idonee" naj bi pomenilo primerno obutev, ampak kaj konkretno?Na slikah je sicer videti kot neka "Vintgar varianta", torej lesene potke, ograje, brvi (najbrž nikjer ni treba bresti čez vodo?) ipd. Po tem bi bi sklepal, da je to ravno eno stopnjo težje od "Nizozemcev v coklah" in da bi moralo iti tudi z nizkimi in malo manj dobrimi pohodnimi čevlji s profilom (proizvajalec izrecno odsvetuje visokogorje). Druga alternativa so samo visoki "top sh*t" gojzarji, ki se sicer super obnesejo, le hoja po asfaltu je prava muka. Palice bodo verjetno bolj kot ne v napoto? Na slikah so tudi tuneli (upam, da ne prenizki za nekoga, ki v višino "štrli" nekaj cm nad moškim povprečjem) plus opozorilo za padajoče kamenje, tako da bo čelada najbrž kar na mestu. In pa priložnost za preizkus čisto nove čelne lučke.

Smer kroga menda da ni predpisana, verjetno pa je vseeno katera bolj priporočena kot druga? Nekih padavin, snega itd. v Trbižu do zdaj ni bilo, tako da nekih hudih zadržkov ne vidim. Verjetno pa bi že postavili vsaj tablo "chiuso", če bi res kaj bilo.

Že kar vnaprej hvala, če gremo, pa vsekakor sledi update in poročilo.
jerque29. 10. 2024 17:26:45
Do pomladi se na vršiški cesti končujejo dela in naj bi bila normalno prevozna, razen seveda, kadar vreme, plazovi itd. ne bodo hoteli drugače.
https://n1info.si/novice/slovenija/na-prelazu-vrsic-konec-gradbenih-del-za-letos-kdaj-se-bodo-nadaljevala/
jerque8. 10. 2024 21:52:13
Tiče se tako "pešadije" kot kolesarjev, zato si bom izposodil kar to temo. Skratka, okoli Lokavca oz. ravno na območju številnih poti na Čaven se menda potika medvedka s 3 mladiči. Previdnost ne bo odveč.
Več: https://www.24ur.com/novice/slovenija/na-plazu-slano-blato-opazili-medvedko-s-tremi-mladici-med-prebivalci-zavrsalo.html
jerque22. 09. 2024 21:06:55
Za poznavalce Bohinjskih gora (ki ločujejo Bohinj in Baško grapo) in malo tudi Cerkljanskega hribovja.

Torej, potikal sem se okoli Vrha Bače. Tja sem prispel s Soriške planine oz. natančneje po "poluradni" poti (ni markirana, je pa dovolj očitno uhojena), ki z ostankov žičnice med obema vrhovoma Slatnika preči kar impozantno južno steno in ob tem s cikcakanjem izgublja višino, dokler se ne priključi poti iz Petrovega Brda in doseže ostanke italijanske vojašnice blizu prelaza. Bi se lahko reklo, da sem prečil južno steno Slatnika ali pripada že kakšni drugi vzpetini?

Izpred vojašnice oz. z naravnega razgledišča pred njo se odpre pogled na tale hrib z mogočno navpično skalnato steno na desni polovici 1. slike tik nad lovsko kočo (na skrajni desni). Najprej sem mislil, da so to Šance, ampak podrobnejši pregled zemljevidov pravi, da so Šance nekoliko južneje, verjetno na levi polovici slike, tale hrib pa kar nima imena (čeprav je videti višji, ampak dopuščam možnost popačitve zaradi perspektive)?

In zakaj sem se zapičil ravno v ta hrib tik nad kočo? Najbrž se tudi brez zooma lahko opazi vhod v bojni blok italijanskega Alpskega zidu nekje na sredi te navpične stene. K sreči se da ta vhod doseči tudi nealpinistično, lahko po "kozji" stezici izpred same koče, še lažje pa na markiranem odcepu "Rapalska meja" severno od koče. Če vstopimo (mmg. obvezno z dobro baterijo), glavni rov kmalu zavije desno in se konča v opazovalnici. Pogled skozi ozko lino te opazovalnice je na 2. sliki. In desno zgoraj je nek vrh. Najprej sem mislil, da gre za Šavnik, ampak kasneje, da pravi Šavnik sploh ni poraščen z drevjem. Kateri hrib je potemtakem to? Ker GPS v rovih ne lovi, v EXIFu ni tega podatka (lahko pa rečemo, da je v zračni črti nekaj metrov zahodneje od lovske koče), se pa najde, da je GPSImgDirection 38.27 in GPSImgDirectionRef "Magnetic North", žal pa nikjer ne najdem podatka, kaj ta podatka sploh pomenita in koliko sta zanesljiva. Vsekakor pa je to zagotovo pogled nekam proti severu in po zemljevidu bi lahko bil Mali vrh ali Jelenov/Jelov vrh severno od Šavnika.

Italijanski soldati pred 9 desetletji so lahko uživali tudi v razgledih z "balkona" ob samem vhodu v omenjeni bojni blok. Proti Baški grapi je na sliki 3. Prepozna se Bačo pri Podbrdu, ob povečavi bi se tudi samo Podbrdo, pozornost pa pritegnejo 3 vrhovi, ki izstopajo po višni in so s te perspektive videti skoraj enako visoki. Jasno, da mora biti vsaj eden Porezen, ki je sicer tudi na seznamu želja za kdaj naslednjič. Če grem to projicirati po zemljevidu, se mi zdi, da bi lahko bil najbolj desni res Porezen, srednji morda Pohoški kup a.k.a. Glava, najbolj levi pa Hoč? Dva nekoliko nižja "kuclja" pa morda Črni vrh tik pred tem "triglavom" in še malo pred njim nekoliko nižji in izoliran Špičnok?
jerque31. 08. 2024 12:17:52
"Veselica" glede prenove in zapor vršiške ceste se očitno začenja že pojutrišnjem. Obvezno čtivo za vse, ki imate v tistih koncih kakšne načrte: https://www.promet.si/sl/na%C4%8Drtovana-dela-na-vrhu-vr%C5%A1i%C4%8Da-
jerque18. 07. 2024 16:13:51
Del poti med Mačkovim grabnom in Mehačkom je zaprt. Kakšna sanacija po ujmi ali kaj podobnega? Ampak ni hudega, na barikadah na obeh straneh je z ročnim napisom preusmeritev na obvoz, na vzporedno stezo (je vrisana na OSM), ki gre nekoliko nižje od uradne. Treba je tudi po kamnih čez en potok ali hudournik, tokrat brez problema, ob kaj več vode pa najbrž ne bi šlo brez mokrih nog. Prečkanje je tik pod neko pregrado (zajetjem?), od koder se razlegajo neki čudni zvoki. V sezoni kratkih hlač je morda dobro dodati, da ob tem potoku raste nekaj podobnega koprivam.

Sicer je pa v času jutranje dopoldanske "svežine" (če pri 20 stopinjah lahko rečemo tako) vladalo pravo mrtvilo tako na obeh Grmadah kot na Tošču, vsega skupaj je bilo srečati res samo za vzorec mimoidočih.
jerque18. 07. 2024 15:50:56
Če slučajno kdo ne spremlja medijev, na Trstelju gori, v nevarnosti je tudi koča.
https://n1info.si/novice/slovenija/na-krasu-spet-zagorelo-gre-za-vecji-pozar/
jerque23. 06. 2024 21:29:23
Z nekajdnevno zamudo malo daljši raport. Ob tem se je postavilo še nekaj splošnih vprašanj, ki nimajo zveze z lokacijo.

Torej, šli smo v sredo, ko so vremenarji napovedovali vročinski val. Iz nekih "osebnih" razlogov smo ga naskočili iz zahodne smeri. V igri je bil tudi štart iz Sorice ali (Zg.) Danj, vendar ni bilo čisto jasno, ali se tam sploh da legalno in nemoteče parkirati. Po drugi strani pa smo vedeli, da to je mogoče na Soriški planini plus bilo je nekaj lobiranja za bolj "ravninsko" varianto. Od tam smo jo ubrali po označeni poti do Krekove koče in Gladkega vrha nad njo. Uradno bi pot morala trajati nekaj čez 3h v eno smer, pa smo jo brez nekega "dirkanja" prehodili v pribl. 2h in pol v vsaki smeri. Kapo dol PD Železniki za vzorno markiranje, le en smerokaz v bližini izhodišča, ki sicer vodi v neko drugo smer, je bil popolnoma neberljiv in samo tam smo se zanesli na maPZS navigacijo. Najbolj presenetljivo, da vse do koče in nazaj nismo srečali niti ene žive duše, vsaj človeške ne. Ali je to dan in zgodnja ura začetka, ali pa tu tudi na splošno ni kaj dosti prometa...

Kot rečeno, na Soriški planini je mogoče brezplačno in legalno parkirati (nekdo je ob tem dejstvu kar brez zemljevida pravilno zaključil, da očitno še ne leži v občini Bohinj velik nasmeh). Navsezgodaj zjutraj ni bilo tam še nikogar razen par avtov pri penzionu Lajnar, verjetno njihovih gostov. Ob vrnitvi se je okoli našega avta nabralo še kakšnih 5, nekaj še pri penzionu, tudi po cesti je le tu in tam zapeljal kakšen tujetablični avtodom, nekoliko presenetljivo glede na bližino turistično razvpitega Bohinja in cestne povezave proti podobno razvpitemu Posočju. Na omenjenem parkirišču je sicer dovoljeno tudi "klošarsko" prenočevanje, če se v penzionu le plača turistična taksa. Ob travnikih in cestah malo stran v naši smeri pa povsod table, ki prepovedujejo "taborjenje". Je res tak naval zastonjkarjev?

Prvi del poti vse do Kremanta resnici na ljubo ni nič kaj spektakularen ali drugačen presežek. Kar morda niti ni tako narobe glede na bližino Bohinja, se vsaj takoj izloči instant turiste od pravih planincev/pohodnikov ipd. velik nasmeh Kakorkoli, spočetka se hodi več ali manj po gozdu, na začetku celo po makadamskih in tudi asfaltnih cestah, ko vendarle skrenemo na peš poti, se je najprej pojavilo nekaj barikad v obliki podrtih kapitalnih smrek (kar verjetno pomeni, da jih bodo v doglednem času pospravili), na vsem lepem pa nekje levo in desno od markirane poti ograja, sama pot pa zaprta z dvema "vzmetema". Ker ni bilo nobenega napisa in med nami nobenega pravnika, smo zgornjo “vzmet” na enem koncu lepo sneli, prestopili spodnjo in jo potem pripeli nazaj. Upam, da nismo naredili prekrška oz. komu celo dali temelja za morebitno motenje posesti. In medtem, ko je "vzmet" bila sneta, bi prisegel, da sem slišal neke visoke tone. Smo morda sprožili celo alarm ali kaj? Kasneje smo očitno zapustili ograjen prostor, tokrat skozi vratca s patentom na utež za samodejno zapiranje.

V tem prvem delu pot za nekoliko dlje časa zapusti gozd na Danjarski planini, kjer se je paslo nekaj konjev, ki se niso menili za nas. Nekoliko presenetljivo so bili razigrani tudi ob vračanju, ko bi človek pričakoval, da se bodo živali zavlekle v senco in udarile siesto. Tudi na sami poti čez planino je bilo opaziti konjske iztrebke. Morda namig za mestne vrtičkarje, gnoj iz omenjene surovine se prodaja po kar zasoljenih cenah. velik nasmeh

Manj spektakularen prvi del poti se nekako konča malo naprej od Kačjega roba, ko se pot odcepi s še ene gozdne ceste desno in navzgor skozi še zadnji gozd. Očitno se je tu uhodilo več vzporednih verzij, če se držimo bolj leve, pa bomo na naši levi uzrli prvi bunker Rupnikove linije. Sicer so vsi na Ratitovcu očitno tipski in zgrajeni po istem načrtu, ki mene spominja na miš z dolgim repom. Začuda pa ni nikjer nobenih markacij za Rupnikovo linijo, kakršnih smo sicer vajeni z območja Gorenje vasi, Blegoša in tudi Zaplane.

Kakorkoli, za tem bunkerjem pot dokončno zapusti gozd (konec koncev bi vendarle morali doseči tudi višino gozdne meje) in odpre se nam tisti pravi planinski raj, pa še junij je upravičil svoje ljudsko poimenovanje rožnik. Vzpnemo se na Kremant in nato vzdolž grebena proti "Staremu zidu" (moje poslovenjenje Altemaverja). Ozračje sicer ni bilo najbolj bistro in so oddaljenejši vršaci bili nekoliko zamegljeni, ampak razgledi so še vedno bili za vikati. Nekje pred seboj smo opazili tudi skupino večjih ptic (ujed?), žal proti Soncu ne najbolje vidnih, ki so na žalost odletele, še preden smo privlekli kamere. Bi bil hvaležen za namig, kaj bi to teoretično lahko bilo. Ko se nam pridruži pot iz Zg. Danj (malo več o tem kasneje), pa med vzponom proti Altemaverju že drugi bunker. In potem v "klinu" med razpotjem še eden. Tja grede smo šli po "severni obvoznici" pod vrhom in ob poti nas je pričakal, kdo bi si mislil, še en bunker, ki v duhu ponovne uporabe služi tudi kot podlaga za markacije. Kmalu po tistem, ko se poti spet združita, pa končno pogled na Krekovo kočo. Čaka nas še krajši spust, mimo namenske ozke "razpoke" v ograji in dveh kalov (ali se tako reče?), okoli katerih se je pasla kar številna čreda krav. Za same krave smo vedeli, da so načeloma miroljubne in se niti ne dajo motiti, ampak med njimi so očitno bili tudi najmanj trije biki, ki se niso kaj dosti menili za javno moralo velik nasmehvelik nasmeh in si veselo dajali duška z naskakovanjem krav. Za bike pa nam ni bilo jasno, kako napadalni znajo biti do ljudi, zato smo v primerni varnostni razdalji obšli gruče in nato mimo zimskega bivaka dosegli Krekovo kočo, ki je verjetno kar sinonim za Ratitovec. Šele tu smo srečali prve človeške sotrpine, ki so kapljali iz nasprotne (vzhodne) smeri, najbrž bo to "avtocesta" iz Prtovča. Ampak dopoldne še ni bilo gneče. Koča je bila odprta, na klopeh okoli nje pa ni posedal nihče.

Od koče še kratek vzponček na bližnji Gladki vrh, kjer so se tudi pasle krave, očitno kar atrakcija za lep del obiskovalcev. Mmg., ali ni tu nobenega planšarja, ki bi nanje "vrgel uč" in jih molzel? Gladki vrh premore še dva bunkerja z zaprtimi vrati, južnejšega se lepo opazi tudi izpred koče, severnega pa od stebrička na samem vrhu. Menda bi bila še dva bunkerja, če bi nadaljevali še naprej proti vzhodu na Kosmati vrh, ampak bosta očitno počakala na kdaj drugič, ko je predvideno podrobnejše raziskovanje vzhodnega konca Ratitovca.

Nato povratek od koče znova mimo krav in potentnih bikov na Altemaver, tokrat čez kar spektakularen vrh. Povejmo še, da so že sicer na grebenu včasih potegnili močni sunki severnega vetra, tako ga ni bilo junaka, ki bi se upal priti preblizu samega roba prepada nad skoraj navpično južno steno. Zahodno od Altemaverja pa že omenjen razcep proti Zg. Danjam. Moja lobiranja, da bi se vračali po tej poti in se nato z vzponom od Sp. do Zg. Jirna vrnili na izvorno pot, so bila že vnaprej obsojena na neuspeh, nekako pa sem uspel doseči kompromis, da me "bunker freaka" tam počakajo, ko skočim tistih nekaj 100m do še enega bunkerja, ki tudi služi kot podlaga za markacije in se ga sicer lepo vidi tudi s Kremanta. Začetek te poti je sicer ograjen z neko nizko leseno pregrado, ki bi se jo bržkone dalo prestopiti, če le ne bi nad njo bila razpeta še žica (električni pastir?), ampak par metrov stran mi je kot dolgonogemu vendarle nekako uspelo prestopiti vse skupaj. Že do bunkerja je skozi visoko travo vodila le zelo ozka "gaz", kot da bi pot bila neprometna in nanjo občasno zaide le kakšen samotar. Vseeno bi me zanimalo, kakšno bi bilo nadaljevanje, če bi obveljal moj predlog, torej glede samega nadaljevanja poti in težavnosti vzpona med obema Jirnoma. Tako pa smo jo ubrali nazaj po isti poti in tisti "zoprnejši" del skozi gozdove in "barikade" se mi je vlekel dosti bolj kot tja grede. Verjetno zaradi utrujenosti in dejstva, da je hoditi dol težje kot gor...
jerque20. 06. 2024 21:48:08
Čas bo za nove pohodne čevlje in me zanimajo izkušnje z znamkami.

Najprej tipičen use case: občasne ne ravno dolge poti v praviloma nezimskih razmerah po sredogorju, npr. rang Polhograjcev, kakšen Blegoš bi sodil že med ekstremnejše primere. Naj bo dober oprijem po gozdu, travniku, občasno tudi skalah, za sneg mi je manj mar, ker če me že kje preseneti, so zmeraj zraven tudi derezice. Predvsem pa naj bodo zdržljivi, da ne bodo razpadli že po enem letu. Cenovni rang bi idealno bil nekje do 100€.

Morda bi že iz patriotskih razlogov začel z Alpino in v njihovi spletni prodajalni sem tudi našel nekaj kandidatov. Na začetku te teme je opaziti kar nekaj hvalnic kvaliteti, ampak od takrat je minilo že kar nekaj časa, Alpina je takrat bila še "naša"... in me zanima, če to še vedno drži. Pa očitno Alpinina definicija za visoke čevlje vključuje tudi pol visoke...

Kakšne izkušnje s Quechua ali Forclaz iz Decathlona? Google mi bolj na hitro pravi, da je njihova kvaliteta zelo dobra glede na ceno...

Na pogled so mi všeč tudi McKinley iz Intersporta. Zaenkrat sem uspel izvedeti predvsem, da začuda to ni ameriška znamka (tako se je imenovala njihova najvišja gora, preden so ji vrnili staroselsko ime), temveč novozelandska.

Do zdaj sem imel Kilimanjaro, očitno je to neka Hervisova hišna znamka. Po komaj malo več kot enem letu uporabe se je na vsem lepem odlepil podplat od "vreče", ki objema stopalo, zato sem to znamko in trgovino že iz inata dal na sh*tlisto. Čeprav moram tudi pošteno priznati, da sem do tedaj bil zadovoljen, prilegali so se kot uliti, se dobro držali vseh možnih podlag, nikoli žuljev. Še pred tem sem celih 15 let (res pa tudi, da sem jih v začetku uporabljal bolj malo) imel neke noname iz Hoferja, tudi podobno zadovoljen in najbrž bi jih imel še vedno, če se ne bi nek kamen nesrečno zagozdil v podplatno zarezo in preluknjal podplata. Verjetno bi bilo ob izbiranju dobro upoštevati tudi to... Žal pa ima Hofer politiko, da določene neživilske izdelke da v omejenih količinah na police, kadar se jim zazdi.

Že vnaprej hvala za mnenja oz. predloge.
jerque12. 06. 2024 13:52:20
jerque15. 04. 2024 20:15:46
OK, hvala.
jerque14. 04. 2024 22:43:24
Ni kviz, temveč me res zanima, ker nimam pojma. Upam, da se bo sliko dalo primerno povečati, sicer jo bom moral dati na drug strežnik.

Nastala je prejšnji vikend med potepanjem po "avtocesti" okoli Soriške planine. Natančneje, na Slatniku. Če naj verjamem zemljevidom, sta tam blizu skupaj kar dva Slatnika (?!?). To je nastalo na vzhodnejšem ("samo" 1599 m) oz. tistem, kamor najprej pridemo, če se z Lajnarja (kjer se konča večina žičnic na Soriški pl.) odpravimo proti zahodu in potem ali proti Možicu ali drugam. No, zahodno od vrha tega Slatnika se na pobočju najdejo (najmanj) trije nadzemni bunkerji Alpskega zidu in slika je nastala skozi lino (zato takšen rob) iz notranjosti najzahodnejšega in hkrati najjužnejšega oz. tistega najbližje grebenski poti.

Za pomoč najprej tisto, kar poznam. V levem zgornjem kotu bi moral biti zahodnejši Slatnik (s 1609 m nekoliko višji od tega; mmg., tudi pod njim je bunker), na sredini se vidi delno zakrita nekdanja italijanska vojašnica Slatnik, danes ovčarski stan Kor, sam Kor zakriva rob line desno zgoraj, v ozadju bi se pa moralo videti še nekaj višjih gor v belem. Ali je možno, da je najvišja med njimi (tista prav nad vojašnico) Triglav?

Ko smo že ravno v teh koncih. Ko so Italijani še kukali iz kupole na Možicu in tudi s še ene obunkerjene vzpetine malo pred njim, so se lahko dodobra nagledali jezera. PMSM je to lahko samo Bohinjsko jezero?
jerque24. 03. 2024 22:47:14
Tokrat (v soboto zjutraj) iz (Dolnje) Planine na Grmado. Tudi tam je namreč nekaj preživelih utrdb it. Alpskega zidu (moj edini vir je tu) in sicer v še boljšem stanju kot okoli Podkraja. Pravzaprav bi lahko služile kot nekakšno ogrevanje pred "lutanjem" po podzemnih labirintih okoli Unške koliševke. Hkrati pa je tudi neke vrste božja pot s številnimi znamenji in cerkvami. Če nas nič od tega ne zanima, je pa vsaj nekaj lepih razgledov.

Začnemo pri planinski župnijski cerkvi sv. Marjete, kjer se tudi sicer pričenja uradna markirana pot. Blizu cerkve je tudi nekaj parkirnih mest in kadar ni maš oz. drugih verskih obredov, bi se moralo zlahka najti prosto mesto.

Že ko prečkamo glavno cesto in se pot niti še ne začne dobro vzpenjati, lahko pred seboj že ugledamo naš cilj, pravzaprav nekakšen dvojni vrh, Grmada bi morala biti lev vrh, čeprav od tu ni videti, da je po uradnih podatkih malenkost višja od desnega Kolka. Se pa vsekakor vidi, da je vzhodno pobočje zelo strmo in da bo pot vodila nekoliko naokrog. Čeprav obstaja kar nekaj bližnjic, se splača držati markirane poti (markacije spočetka usmerjajo proti Pl. gori), ker je ob njej kar nekaj zanimivosti. Ena prvih je mejni kamen št. 48. Po letnici 1920 je več kot očitno, da določa nekdanjo rapalsko mejo in po naknadnih preverjanjih se je severno od Planine res "odlepila" z glavne ceste nekoliko v hrib, stekla ravno mimo tega mesta in nato proti Haasberku razdelila Planino. Ko takole "kontrabantsko" vstopimo na nekoč "italijansko" ozemlje, se začne "verski" del poti, ki se med prečenjem strmega pobočja tudi konkretno vzpenja. Kmalu za mejnim kamnom namreč sledi razpelo, potem pa nekaj kipcev raznih svetnikov (ob enem piše, da gre za sv. Antona, ostalih ne prepoznam), katerih slike sem že nalepil v posebno temo o križih in kapelicah, dokler ne prisopihamo do priključka poti iz Lepene, kjer stoji novejši lično kovan križ v spomin na nedavno epidemijo.

Pri tem razcepu pa se prične. Zelo kmalu na desni opazimo v skalo izdolbene neke "predore", sicer tako nizke, da se lahko skozi priplazimo kvečjemu po vseh štirih, dopuščam pa možnost, da so že delno zasuti. Zraven pa jarek, ki pripelje do z betonom obokane luknje, ki je že dodobra zasuta. Domnevam, da je to tista najmanj ohranjena utrdba od treh z uničenimi bojnimi bloki. Nekateri zemljevidi temu območju pravijo Hrbce in zaradi lažjega razločevanja bom to ime uporabljal tudi tu.

Od tu se pot vzpenja še naprej, dokler sčasoma ne dospemo do Marijine cerkve oz. v registru kulturne dediščine "Cerkev Marije pribežališče grešnikov", na karkoli naj bi že s tem namigovali. Je pa kar velika cerkev za lego "sredi ničesar" in se mi zdi, da po velikosti nič ne zaostaja za župnijsko, kjer smo štartali. Še malo pred cerkvijo pa se nahaja kapelica Matere božje s kar velikim kipom Križanega. Pri tej cerkvi je tudi večji razcep, od tu dalje gre svojo pot Jakobova pot proti 2860 km oddaljenemu Santiagu de Compostela, kar nekaj neuradnih uhojenih poti gre naravnost proti Grmadi (mmg., glede na uhojenost teh bližnjic bi sklepal na precejšen obisk, vendar na celotni poti tja in nazaj nisem srečal žive duše), vendar se še naprej držim markirane poti, ki od tu dalje vodi že po kar precej lepi makadamski cesti in tudi kar dosti ovinkari. Naslednji cilj namreč še ni Grmada.

Kjer se tudi uradna pot proti Grmadi odcepi desno, nadaljujem še malo po cesti proti zahodu in kmalu na desni naletim na novo utrdbo. Imena lokalnega vrha, pod katerim leži zgornji bojni blok, nisem uspel izvedeti, zato jo bom imenoval kar Planinska gora. Ko zagledamo ta bojni blok, se ne zapodimo po travniku naravnost do tja, kajti nekaj metrov naprej bomo opazili še vhod v podzemne tunele, ki je odprt in relativno lahko dostopen. Ti tuneli verjetno marsikoga spomnijo na v zadnjem času že dobro znane Hamasove pod Gazo, mene pa na čas, ko sem se prvič resneje srečal z računalniki in je bila silno popularna igra Doom, kjer se je treba prebijati po labirintih podobnih tunelov in spotoma postreliti vse, kar ti prekriža pot. No, na srečo nam v teh utrdbah nihče nič noče, zato namesto motorke (ah ja, tudi to je bila ena od "for" igre, da si jo lahko poiskal v skritih sobah in si nato dal duška velik nasmeh), nožev in podobne krame raje vzemimo dobro svetilko in pazimo na dobesedno vsak korak, da se ne spotaknemo ob kakšnem kamnu na tleh ali ob ozkih in globokih odtočnih kanalih, ki nas na enem ali drugem robu ves čas spremljajo. Za razliko od Unške koliševke tu ne gre za razvejan labirint, zdi se, kot da je en glavni tunel, ki nenadoma zavije desno in ugledamo luč na koncu tunela in se po stopnicah povzpnemo... do jaška. Aha, tu je verjetno bil uničen opazovalni blok z jekleno kupolo. Kakšen prosti plezalec bi morda tu lahko zlezel ven, ostalim pa ne preostane drugega, kot da se vrnemo po isti poti.

Od vhoda še kratek vzponček do bojnega bloka, kjer je tudi mogoče vstopiti v notranjost. Vendar ne kaj daleč, ker pot do dveh strojničnih gnezd ni ravno dolga, naravnost pa nas zaustavi privarjena ograja. Še dobro, ker je za njo kar globok jašek, opozoril na stenah pa se v živo ne vidi tako dobro kot so uspela na slikah. No, očitno prej v podzemlju nisem bil dovolj temeljit in nisem našel tega jaška. Tudi zunaj sem hotel najti tisto opazovalnico, kjer se je prej bilo treba obrniti, ampak kaže, da sem pod zemljo toliko izgubil občutek za orientacijo, da mi nekako ni uspelo "rekonstruirati" tega položaja. No, sem pa ugotovil, da so vsaj tu vojakom privoščili kar lepe razglede naokoli.

Sedaj pa končno na Grmado. Po uradnem odcepu sem očitno malo prehitro skrenil po najbližji poti in zgrešil razgledišče. Ampak nič hudega. Na vrhu namreč najdemo betonsko mizo (na njej ni "smernika") in škatlo z vpisno knjigo, zraven je 3 leta stara klopca, pred njo pa so posekali nekaj drevja, tako da lahko kar sede občudujemo razgled na Planinsko polje. Ampak če malo pogledam po pobočju, se mi zazdi, da ima ena skala malo pod vrhom nekam nenaravno raven vrh. K sreči je pobočje ravno še toliko strmo, da mi z nekaj gamsje spretnosti uspe po slabo uhojenih potkah priti do tja in izkaže se, da je se tam v resnici nahaja opazovalnica. Še več, njena lina je celo uspela preživeti vsesplošno plenjenje železa pred pribl. pol stoletja. Ker še nisem vedel, da bom odkril pot do notranjosti, sem še slikal skozi lino noter.

Nazaj na vrh. Opazimo, da ena od uhojenih potk vodi čez neko "izboklino". Že prej s ceste sem opazil, da je tam bojni blok še tretje utrdbe, ki jo bom imenoval Grmada. Ko jo obkrožimo, znova najdemo vhod, vendar POZOR!!!, tokrat je treba res paziti, ker se kmalu za vhodom nahaja smrtno nevarna past. Če namreč nimamo svetilke in pozorno ne gledamo pod noge, nas na lepem preseneti zelo globok jašek, nezavarovan in brez kakršnihkoli predhodnih opozoril! Ob jašku se nahaja tudi lestev, vendar nima smisla plezati po njej, ker bomo kasneje našli elegantnejši način, da pridemo do dna. Če se prebijemo mimo te pasti, tudi sicer ne bomo prišli kaj daleč, ker se pot kmalu konča v strojničnem gnezdu.

Če se namesto po markirani poti spustimo po uhojeni poti proti jugu, bomo z nekaj pozornosti našli še vhod v podzemne tunele utrdbe Grmada. Čeprav ni tako nevarno, je vseeno potrebno biti previden, da se ne spotaknemo v nekaj plitvejših jaških oz. odtočnih kanalih na enem ali drugem robu. Čez čas dosežemo pravo pravcato križišče štirih poti. Levo dosežemo dno navpičnega jaška z lestvijo. Skoraj gotovo je to tisti "smrtonosni" jašek iz bojnega bloka. Če bi tam zavili desno, bi kmalu uzrli dnevno svetlobo in po stopnicah dosegli opazovalnico, verjetno tisto, ki sem jo že prej odkril tik pod vrhom. Lahko pa nadaljujemo naravnost, predor čez čas zavije desno in po stopnicah dosežemo še eno podobno opazovalnico.

Če se od tu nameravamo vrniti v Planino, je najbolje nadaljevati po neuradnih vendar dobro uhojenih bližnjicah proti jugu in kmalu dosežemo ali Marijino cerkev ali tisti razcep ob kovanem križu (tu je "sestop" na uradno pot zaradi strmega zaključka nekoliko težji). Ko se že kar precej spustimo in se vrnemo na jugoslovansko stran nekdanje rapalske meje, sledi še en razcep. Markirana pot gre levo, lahko pa tu naredimo krajši ovinek in nadaljujemo po Jakobovi poti naravnost. Kmalu dosežemo ruševine cerkve sv. Duha. Kolikor sem uspel najti, je bila spomladi 1943 požgana v bojih med partizani in "belo gardo" (takrat verjetno še lokalno vaško stražo). Kakorkoli že, ruševine so danes videti slikovite, je pa že na prvi pogled očitno, da se ni najbolj pametno zadrževati pod njimi. Poleg ruševin je postavljen očitno še zelo svež lesen stolp, kjer lahko tudi pozvonimo. Od tod se še dalje spustimo, kmalu zavijemo levo in prispemo v (Dolnjo) Planino.
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Terms of use, Cookies