Hribi.net
Hribi.net
Login
Login
User name:
Password:
Login
Not registered yet? Register now.
Forgot your password?
    

Alpinistična šola

Print
green29. 02. 2016 21:06:23
Mi zna tu kdo pomagat v čem je razlika alpinistične šole oz. tečaja med šolo AO Matica-Lj in alpinistično šolo plezalnega centra LJ?
všeč
sebo30629. 02. 2016 21:16:58
zadevo organizirajo številna planinska društva in klubi v sloveniji. Nekateri imajo pomladanski termin drugi jesenskega. Kamorkoli greš je praktično vseeno, na koncu dobiš potrdilo "alpinist priravnik".
všeč
Zebdi29. 02. 2016 21:37:12
A plezalni center organizira alpinistično šolo?
(+2)všeč
SamoK29. 02. 2016 21:41:44
Sem mislil, da Hribi.net za oglase pobira plačilo ...
všeč
SamoK29. 02. 2016 21:52:48
green, govorim lahko le za AO Matico, za plezalni center ne. Alpinisti pri poučevanju podmladka učijo predvsem varnost. Plezanje je absolutno drugotnega pomena. V šoli alpinista pridobiš znanje, ki ti koristi pri hoji po visokih gorah, ne glede na to, ali plezaš ali ne. Samega plezanja se lahko naučiš tudi sam.
všeč
biba1. 03. 2016 18:16:49
Green, na spletni strani PC LJ nisem zasledila da bi imeli alpinistično šolo. Alpinistično šolo izvajajo alpinistični odseki, za vse ki se želijo ukvarjati z alpinizmom in je prva stopnja alpinističnega izobraževanja. Gre za izobraževanja varne hoje in plezanja v gorah poleti in pozimi. Načeloma te ne učijo plezanja, ampak varnosti.
Medtem, ko PC LJ izvaja mnogo različnih tečajev plezanja ipd., gre za učenje plezanja.
Lp!
všeč
twom28. 07. 2021 10:15:09
V razmislek vodjem alpinističnih šol...,
ena od šol (jadranje) je imela na začetku zastonj začetne tečaje, da bi privabili nove člane.

Kmalu so ugotovili, da so postali vrtec za otroke med počitnicami. Zato so nabili ceno začetnega tečaja, da so naredili selekcijo in so na tečaj prišli le tisti, ki so imeli res veliko željo (pa še med njimi je bilo veliko osipa). Nadaljevalni tečaji in ostale ugodnosti so bile pa potem ugodne.

Z nizkimi cenami za golobradce ne boste dobili kvalitetnega kadra, boste pa z diskriminacijo odvrnili marskikoga, ki bi želel pridobiti zanje za gibanje v gorah.

Lp, Peter

p.s. ne več najmlajši iščem kje bi lahko pridobil kvalitetno znanje in izkušnje
(+2)všeč
Lamps28. 07. 2021 14:06:48
V alpinistični šoli prav gotovo nikoli ne bodo postali vzgojitelji otrok. Kvečjemu kak plezalni klub, tako da se mi začetna primerjava ne zdi najbolj na mestu. Za alpinista moraš imeti najmanj tri letni staž in starost 18 let...

Razumem pa kaj želiš povedati, čeprav nisi direktno napisal. AO društva imajo različne cene, npr. do 25 leta starosti 200e, do 40 250 in nad 50 350. Tako je bilo že cca 10 let nazaj, ko sem se sam vpisoval. Zakaj se tudi ve. Odseki iščejo lokalne golobradce, ki bi potem tudi v prihodnjih 20-30 letih nekaj dali odseku(hodili na tabore, izobraževali nove člane, šli v Grs, opravljali razne delovne akcije, skrb za plezališča).
Veliko ljudi se želi naučiti le tehniko varovanja, abzajl in par osnov zimske tehnike, da se lahko sami odpravijo po Slovenski smeri na Triglav, ali pa na Rokave, Šrioko peč in podobne vrhove. Teh osnov se kar hitro naučiš in potem marsikdo zapusti Ao, saj se je že naučil kar je mislil. Ne pravim da je s tem kaj narobe, razumem pa tudi vodje šol. Vsako leto prostovoljno in brezplačno izobražuješ kader, od katerega potem nič nimaš. Ko vprašaš na forumu, če ti gre kdo pomagat peljat tečajnike v plezališče se ti ne bo javil nihče...
A lahko poveš za kakšno razliko v ceni gre v tvojem primeru? Pri meni je bilo leta 2013 cena zame (do 20 let) msilim da 200e, v manjšem mestu z 10 000 prebivalci. Starejši so imeli 50e več. V Ljubljani in okolici so bili takrat vpisi v tečaje po 300e, kakšne cene so danes pa res ne vem...

Lp
(+2)všeč
Davidd30. 01. 2022 16:07:45
Zdravo nasmeh
Ima kdo kaksne dobre/slabe izkusnje z alpinisticno solo v okolici Kamnika? Kaj priporocate?
Ao Trzic se mi zdi super, ampak voznja do tja se mi zdi casovno malo prevec( verjetno so kaksna tedenska predavanja v zivo).
(+1)všeč
Aljoman30. 01. 2022 19:36:23
Ne razumem zakaj ravno AO Tržič, če prihajaš iz okolice Kamnika. AO Kamnik je zelo dober odsek, prav tako ljubljanski odseki.

Predavanja in sestanki so običajno ob četrtkih, skupne ture pa ob sobotah (pa ne vsako soboto).
(+6)všeč
Davidd30. 01. 2022 23:16:37
Nevem nekako sem se za Trzic zapicil. Sem slisal od enega da je ok. Ce bi pa prej za Kamnik, bi se pa verjetno za Kamnik nasmeh

Je kdo bil v alpinisticni soli v ao Kamnik?
všeč
rokeg26. 09. 2024 22:07:20
Danes sem bil na uvodnem predavanju na enem izmed alpinističnih šol. Ugotovil sem, da brez vozniškega izpita ni možno opravljanje šole. Predavanja so med tednom, medtem ko je praktični del ob vikendih v plezališčih, do kamor pa nimam opcij prevoza, zato se nisem niti prijavil. Tudi teoretični del je zelo pozno in z javnim prevozom težko dosegljivo.
Zanima me, je mogoče še kako drugače možno priti do alpinističnega znanja, kot je abzajlanje in vozli? V bistvu je bil moj namen samo ta, da bi lahko prišel na težje vrhove, kot so Rokavi, Prevčev stolp, Široka peč, Mali Prisank, Zeleni kup…. in pozneje do kakšnih 4000akov… Ima morda kdo predlog, kako bi lahko prišel do želenega znanja? Gorski vodniki odpadejo, nimam neomejenih financ, da bi za vsak vrh posebej najemal. Obstajajo kakšni vikend tečaji, dostopno z javnim prevozom? Ali karkoli, da ne rabiš vozniški izpit. Pa tudi družbe ali kakršnihkoli prijateljev nimam, tako, da tudi te opcije zaenkrat odpadejo.
všeč
turbo27. 09. 2024 12:55:53
(+2)všeč
rokeg27. 09. 2024 18:02:23
Hvala za predlog. Vendar je oboje bolj kot ne, na alpinistični ravni. Sem hotel pred leti na en zimski tečaj, pa se je zataknilo pri prevozu...
všeč
matic428. 09. 2024 11:52:00
Poglej si tole stran: https://alpirocnik.rasica.org/index.php/Glavna_stran

To je učbenik za alpinistično šolo, kar pomeni da je podobno kot pri izpitu za avto: eno je teoretični del drugo je praktični ,za to drugo boš rabil inštruktorja.
všeč
ljubitelj gora28. 09. 2024 13:45:23
Težko vrjet da so se časi tako poslabšal, da te tud kakšen ne vzame v avto. Saj ko boste plezal si morate med seboj zaupat.
Že mnogo let sovaščana vozim v trgovino in po drugih opravkih, vrjetno edini daleč tod okol, ostali imajo avte za lastne potrebezavijanje z očmizadrega. Tud zadnjič zvečer v temi me je en Čeh vprašal v Krmi za prevoz do Mojstrane in sva šlamežikanje, sam zvečer vozim hitr kot čez dan in je parkrat avto podrgnil po tleh. Vrjetno ga je blo mal strahvelik nasmeh
(+4)všeč
n3jc28. 09. 2024 14:42:50
rokeg, tezji vrhovi, ki jih omenjas se v "slikanici" druzabnih omrezij zdijo najbolj logicen naslednji korak pri planinstvu, ampak se zdalec ni to edini nacin napredka nekam "naprej". Nakateri so precej vreden cilj, drugi manj, skupno vsem pa je (po mojem mnenju), da se ni vredno v zivo sekirat, ce zaenkrat se ni moznosti, da se povzpnes nanje. Daj casu cas in scasoma se lahko najde druzba in nacin, da se temu svetu bolj priblizas. Medtem je pa vredno poskusati tudi izven visokogorja - hribi in sredogorje ponujajo ogromno in vsepovsod je ogromno nacinov, da udejanjis super zgodbe. Ne samo pri pohodnistvu, potencialno tudi pri kolesarjenju, teku ...
(+6)všeč
Hammond28. 09. 2024 18:34:43
Za varno (samostojno) gibanje v svetu alpinizma je pač treba fizično v alpinistično šolo. Dovolj nista niti samo teorija niti samo praksa pri kom, ki ali je alpinist ali pa to zgolj misli. Vodniki imajo take cene z razlogom. Če nič od tega ne pride v poštev, ostaneš pri nižjih oz. manj zahtevnih ciljih. Vse ostale možnosti so le kockanje z že tako zelo tvegano dejavnostjo.
(+1)všeč
rokeg28. 09. 2024 19:42:41
Matic, hvala za link, teorija mi je že poznana, sam prakse pa nimam.
ljubitelj gora, nobeden ni bil pripravljen ponuditi prevoza, razen ene, ki je bila 20 km stran od mojega bivališča, kamor rabim peš najmanj 3h, z busom ni opcije. Ostane mi nič. Potem pa so tu še inštruktorji, ki so rekli, da je rizik prevelik, da bi me vzeli. Kar pa je že diskriminacija, ampak pustimo. Pa tudi vrstnikov ni bilo.
nJjc, če se primerjam z (celo mlajšimi) vrstniki, potem jaz že nazadujem v vzponih na težje gore, predvsem zaradi manjke avta in družbe. Hodim zase, da ne bo nesporazuma. Ampak moje želje so podobne njihovim. Celo par jih je tukaj na portalu, kjer objave samo "foušljivo" gledam in potem več dni študiram, kako bi prišel vsaj do vznožja gore. Dejstvo je, da imam sedaj daleč največ kondicije, ki jo bom verjetno med študijem izgubil, ker ne bom imel hribov blizu.
Kar pa se sredogorja tiče, pa zame pridejo pozimi v poštev. Tam v travah so krave, kače, dostopnost večina sredogorja pa je enaka visokorju. Pa še bolj vroče je, jaz pa ravno zato rinem višje, da je hladneje. V bivaku 3 se tudi spat ni dalo, tako zatohlo je bilo, pa še kje... Saj mi tudi veliko lahkih 2000akov manjka, pa je dostopnost do Bovca problem. Sem že hotel v Bovec s prestopom v Kranjski Gori, pa mi je bus VEDNO ušel zaradi zamud, in tako sem šel na vse težke ture in se s strahom navdušil nad plezanjem. S tem, da nisem obrnil v Kranjski Gori, ker rabim 6h do tja z busi, ampak sem šel pogledat, kako izgleda neka težka gora. Pripravljen sem bil obrnit, ampak vedno sem prišel, kljub vsem dvomom, tako sem si zamislil projekte osvajanja 2000akov Itd... Ampak okoli Kranjske Gore mi že težjih vrhov zmanjkuje, tako, da ostanejo le še alpinistični. Preden bom imel možnost osvajanja lažjih, bi rad še kot mlad osvojil alpinistične.
Kolesarjenje mi ni všeč, ker ne maram, da mi piha, pa tudi slabo vidim, in se mi je že dogajalo, da sem skoraj pod avto zapeljal, ker ga nisem videl. Tek pa tudi mi ni glih.
Hammond, le kako v AO, če te ne sprejmejo??? zmeden Med študijem bi imel zlat čas, pa me nočejo jezenjezenjezen Nižji cilji pa so že dolgočasni. 1 obisk gore je dovolj zame. Sploh po markiranih poteh mi je dovolj le 1x, ker take poti, kot so na Vrh Vršica iz Kranjske Gore, na Kamniško sedlo iz Bistrice, na Kokrsko sedlo in še kje, tako uničene, da sploh nimam interesa tam hodit. Pa toliko kopriv in ostale šikare, da je joj. Ravno letos sem staknil grde opekline, ko sem šel iz Jesenic na Golico, samo koprivje in ena čudna rastlina me je tako opekla, da je joj...
Martuljek mi je zato všeč, ni dosti ljudi, in veliko je orientacijskih zank za popestritev, in malo je lahke poti.
Recimo cela vzhodna Slovenija mi je nepoznana, ker so težko dostopni, bil sem samo, kar sem bil družinsko, vse ostalo je težko dostopno, ker za vikend še v Ljubljano komaj pridem, tudi tam na AP mi je mučno čakati, in potem sem že živčen, če sploh bo bus, in kaj bom, če obtičim brez busa nekje... To se sploh letos prepogosto dogaja. Ni vlaka, ni busa, in potem je treba taxi klicat, in gre 50 - 100 EUR v nič. Potem pa mi ostane manj za vsa alternativna "zdravljenja" slabovidnosti, ker nekoč le upam, da se popravi, kakorkoli že. nasmeh
(+1)všeč
n3jc29. 09. 2024 09:46:00
Ah, projekt osvajanja 2000akov ... dej, to so koncepti ki so jih zastavili drugi in ki itak ne pijejo vode, ko jih od blizu pogledas. Meni tako dojemanje ni blizu, ker bi z malo drugacno mersko enoto prislo zraven (ali pa stran) kup vrhov, sploh pa zaradi obcasne vprasljivosti kaj sploh steti kot vrh ali ne in ce neimenovane kote spadajo zraven ipd. Rezultat tega je nek seznam, kjer obstaja neka presenetljivo arbitrarno potegnjena crta, nad katero ima vrh "vrednost" in pod katero je ima manj. To je pristop ki mi ni logicen in se mi zdi kot podaljsevanje fame o magicni meji 2000, ki v planinski domisljiji itak zavzema neko preveliko tezo. Za posledico pa to ima, da se leze npr na ogabno krusljiv Vrh nad Muzici in spregleda noro lepo Malo Ratesko Ponco?
Priporocam manj sekiranja in vec adaptivnega razmisljanja,ker se s slednjim planincu nabor moznih tur raztegne ful ful ful. Pa se glavo manj tvegas. nasmeh

Ce ti pa ponavljanje ni, pa pomisli da ima marsikatera pot kar 8 razlicic: pomladno, poletno, jesensko in zimsko, ter soncne in oblacne verzije le-teh. Ni se treba nujno gnat proti novemu ves cas. Sej bo!
(+4)všeč
Page:123...1011121314
     
Copyright © 2006-2024 Hribi.net, Terms of use, Cookies