Pozdrav,
GITA, na vaših prvih treh fotografijah so šmarnice (samica in 2 samca). Na zadnji pa je planinski vrabec. Kje ste ga fotografirali?
tulipan, razlog za "krivokljuno" planinsko kavko ni fizična poškodba. Recimo, če ptič trči v oviro, si kljuna ne zvije, temveč zlomi. Take ptice hitro poginejo. "krivokljune" ptice se lahko pojavijo pri vseh vrstah. Razlog tiči v pokvarjeni/poškodovani/mutirani DNK na genih, ki "upravljajo" s keratinom. Povzročitelji poškodb na DNA so lahko tudi virusi. Vse skupaj privede do deformiranega razvoja kljuna. Ampak takšni osebki lahko kljub temu živijo več let. Obstajajo pa vrste, ki so zaradi načina prehranjevanja skozi evolucijo razvile neskladen oz. prekrižan kljun. V Sloveniji je takšna najbolj znana vrsta mali krivokljun. Prav vsak, ki hodi v gore, ga je že zagotovo slišal, če ne tudi videl
velikokrat letajo v manjših jatah čez območje iglastih gorskih gozdov in ruševja, pri tem pa se glasno in neprestano oglašajo s "klik-ajočimi" klici. Prekrižan kljun pa jim služi za luščenje semen iz storžev.
Ločanka, res so golobi grivarji. So ptice selivke, preletavajo pa nas v različno velikih jatah. Številne presežejo 100, celo 1000 osebkov.
LP