Ko je mraz, in ko je zunaj huda lakota, noben ptič ni izbirčen
vsi jedo vse.
Sem pa na naši krmilnici opazil, da ima vsaka vrsta svoj najljubši način prehranjevanja. Npr. sinice najraje priletijo po sončnična semena, vzamejo 1 ali 2 semeni v kljun, nato pa odletijo na bližnje drevo (v kritje), kjer jih zluščijo in pojedo. Vrabci se najraje zadržujejo v kakšnem gostem grmu ali živi meji. Njim napravimo veliko uslugo, če te okrogle lojne pogače (v mrežici) obesimo kar notri v grm. Vrabec bo tako stal na veji in hkrati kljuval pogačo.
Za sinice je tudi OK, če pogača visi nekje bolj izpostavljeno, npr na koncu veje. Sinice so v primerjavi z vrabci bolj spretne. To pomeni, da se bo sinica z nogami prijela mrežice in kar v "visečem" položaju kljuvala pogačo. Tega vrabci ne zmorejo. Vrabci, pa številni ščinkavci, se zelo radi zadržujejo tudi na tleh, pod krmilnicam, kjer sproti "mlatijo" semena, ki na tla padejo sinicam oz ostalim pticam, ki se gužvajo v krmilnici. Med vrstami obstaja tudi hierarhija pri čakanju na obrok. Če so katere (nižje na lestvici) preveč neučakane, hitro pride do ravsa...
Ja, zagotovo velja to, da bolj kot je hrana pestra, več različnih vrst bo obiskalo naš vrt. Sončnična semena, okrogle pogače, loj (za detle in žolne), kosi sadja (za drozge), vse to je OK. Kruh v krmilnice ne sodi.
Tudi pozicije nastavljene hrane naj bodo pestre, a hkrati varne pred mačkami... Fajni plac za nastavit semena je lahko tudi okenska polica, blizu katere je kakšno drevo/grm. Potem lahko opazujemo ptice na zares majhni razdalji.